Zlatá tretra 2017

Autor: Ivana VanclováPublikováno: 10. července 2017Zobrazeno: 7746×Zařazení článku: Tv, aktuality, exkurze
Zlatá tretra 2017 (foto Ivana Vanclová)
Zlatá tretra 2017 (foto Ivana Vanclová)

Bylo 28. 6. odpoledne, když z Litomyšle vyrazil autobus plný sportovních fanoušků vstříc Vítkovickému stadionu v Ostravě. Proč? Každoročně zde počátkem léta probíhá významný světový atletický mítink Zlatá tretra… a navíc šlo o rozlučku sportovního suveréna, který si dle svých slov Ostravu zamiloval – Usaina Bolta.

Když jsme se tedy sešli všichni, vyjeli jsme společně s paními učitelkami Vanclovou a Jaklovou na poměrně svižnou cestu do Ostravy, při níž nás zdržela pouze kolona při vjezdu do města. Rychle jsme překonali krátký úsek mezi autobusem a stadionem, bez problémů prošli kontrolou a přibližně před pátou hodinou jsme již všichni seděli na našich místech na stadionu.

Zlatá tretra má to prokletí, že až podezřele často se počasí nevydaří. Letos nám ale štěstí přálo – ve středu nad Ostravou bylo slunečno, teplo a občas příjemně zafoukalo (o to víc nás po návratu překvapila informace o počasí v Litomyšli).

Po závodu tyčkařek, výškařů a koulařů, kde zazářil „náš“ Tomáš Staněk, přišel na řadu běh veteránů, finále speciální „Čokoládové tretry“ a závod na 1500 metrů žen. Po vítězství Gudaf Tsegayové v této disciplíně přišel na řadu o půl sedmé oficiální zahajovací ceremoniál, při němž - mimo několika úvodních řečí - obkroužily také hlavní hvězdy akce kolečko v autě po běžeckém oválu. Atmosféra se pomalu stupňovala, od česko-německého oštěpařského souboje přes Maslákův nový národní rekord až po senzační závod na 10 kilometrů, jímž se jedna z legend světové atletiky, Mo Farah, rozloučil za hlasité podpory celého stadionu, skandujícího jeho jméno, s během na trati.

Už to bylo skvělým zážitkem, jenže… Ani jsme neměli čas na vydechnutí a na startu se již připravovali závodníci na závod na 100 metrů. Pozornost všech na sebe strhávala řada 5 – později oficiálně pokřtěna jako „Bolt street“, protože právě v této dráze Usain Bolt závodil. Zazněl výstřel z pistole a ohromné desetisekundové burácení, které zčistajasna vyplnilo stadion, nám div že neutrhlo ušní bubínky. Atmosféra strhla snad každého, a jen chvíli po Boltově vítězství byla zahájena ceremonie k rozloučení.

Ta probíhala za zvuků jamajské hymny a utvořením chorea hlavní tribuny, které zformovalo nápis „THX UB“ neboli „Děkujeme, Usaine Bolte.“ Nad stadionem se pomalu stmívalo, poslední červánky ozařovaly tribuny otočené k západu, a to vše dotvořilo tu ideální důstojnou a emotivní atmosféru, o níž mohli organizátoři jen snít. Rozloučení s Boltem zakončil závěrečný ohňostroj a sám Usain se poté vydal na téměř hodinové kolečko po stadionu a rozdávání podpisů. My jsme mezitím všichni úspěšně vyšli ze stadionu, přesunuli se do autobusu, načež vyčerpáni i nabuzeni atmosférou z Tretry, a především plni úžasných dojmů a zážitků jsme až někdy po půlnoci dorazili do Litomyšle. Ráno se sice nevstávalo nejlíp, ale stoprocentně to stálo za to.

Míra Harant, kvarta

Přejít do samostatné fotogalerie (15 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum