Zkouška odvahy

Autor: Ivana PulgretováPublikováno: 16. prosince 2008Zobrazeno: 11747×Zařazení článku: aktuality, kultura
Zkouška odvahy - vernisáž výstavy
Zkouška odvahy - vernisáž výstavy

V pondělí 15. prosince 2008 v 15 hodin byla na našem gymnáziu slavnostně zahájena výstava Zkouška odvahy - příběhy nezletilých politických vězňů padesátých let. Jak v úvodním slově uvedl autor výstavy Ondřej Bratinka, výstava je věnována všem již zesnulým účastníkům zmíněných procesů a ostatním, kterým se nedostalo morálního ani hmotného zadostiučinění za zločiny, které na nich byly spáchány.

Měli jsme tu čest u nás přivítat oba autory výstavy - již zmíněného Ondřeje Bratinku a Michala Hrozu, ale především mnohé z těch tehdy nezletilých studentů - paní Alenu Posltovou, Dagmar Chlebounovou, pana Miloslava Kohouta, Jiřího Kopřivu, Miroslava Matějku, Miloslava Dočkala, Josefa Křivku, Františka Tmeje a další, kteří v padesátých letech prokázali odvahu, statečnost a touhu po svobodě i za cenu, že budou na mnoho let uvězněni.

Výstava vznikla ve spolupráci Ústavu pro studium totalitních režimů s Archivem bezpečnostních složek, Regionálním muzeem v Litomyšli a občanským sdružením Post Bellum.

Expozici dokumentů a fotografií vypovídající o této pohnuté době v našem regionu můžete zhlédnout v prostorách Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli do konce ledna 2009.

Přejít do samostatné fotogalerie (12 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum