Ve středu 20. června jsme se po několikahodinových přípravách v literárních hodinách vydali v doprovodu třídní profesorky H. Dvořákové na exkurzi do Prahy.
Dopoledne jsme strávili v Národním památníku hrdinů heydrichiády v Resslově ulici, kde jsme zhlédli dokument o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, s průvodkyní vstoupili do krypty i chrámu svatých Cyrila a Metoděje. Vnímali jsme silnou, sugestivní atmosféru místa, kde se dvacet dní ukrývalo sedm hrdinných parašutistů, kteří zde 18. června 1942 po zradě Karla Čurdy vzdorovali obrovské německé přesile a v bezvýchodné situaci svedli s nacisty svůj poslední boj.
V odpoledních hodinách jsme zamířili na památný Vyšehrad. Zastavili jsme se u rotundy sv. Martina, prohlédli si novogotickou baziliku sv. Petra a Pavla i její secesní interiér, z vyhlídky strmé vyšehradské skály jsme rekonstruovali (hypoteticky) dráhu skoku Šemíka s Horymírem.
Od druhé poloviny 19. století je Vyšehrad místem odpočinku významných osobností české kultury, a tak jsme hledali - a našli - náhrobky Bedřicha Smetany, Boženy Němcové, Antonína Dvořáka, Karla Čapka, neopomenuli jsme ani symbolický hrob komunisty popravené doktorky Milady Horákové...
Oskar Štěrba nám poreferoval o osudech Krále komiků - Vlasty Buriana a na závěr naší procházky po vyšehradském hřbitově jsme složili hold knížeti české poezie sborovou recitací (části) prvního zpěvu Máje.
Bylo to moc pěkné, terciáni!
Přejít do samostatné fotogalerie (7 fotografií)