Vyšehrad a Anežský klášter – septimáni na literární exkurzi

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 8. října 2013Zobrazeno: 15173×Zařazení článku: Čj-L, aktuality, exkurze
Vyšehrad a Anežský klášter – septimáni na literární exkurzi (foto Marie Dřímalová)
Vyšehrad a Anežský klášter – septimáni na literární exkurzi (foto Marie Dřímalová)

Ve čtvrtek 26. září jsme se už poněkolikáté vydali na literární exkurzi do Prahy.

Většina z nás vyjížděla autobusem z Litomyšle, zbytek se připojil v České Třebové a společně jsme nastoupili do vlaku, kterým jsme v doprovodu vyučujících paní učitelky Dřímalové a Pulgretové ujížděli směr Praha hl. nádraží.

Z nádražní haly jsme se pěšky přesunuli k Anežskému klášteru, kde se nás ujala sympatická průvodkyně. Na modelu nám představila konvent, dormitář, jednotlivé kostely i další objekty celého klášterního komplexu a jejich historii. Potom už jsme se dostali k samotné prohlídce výstavy středověkého umění. Všem se nám líbila. Měli jsme to štěstí, že jsme si mohli s výkladem prohlédnout i díla tak známých umělců, jako je např. Mistr Theodorik, Mistr Vyšebrodského oltáře nebo Mistr oltáře Třeboňského.

Po skončení prohlídky jsme měli volno, během něhož se každý po vlastní ose dostal na Václavské náměstí.

Po rychlém občerstvení jsme se v časové tísni rychle přesunuli metrem na Vyšehrad. Zde jsme měli domluvenou komentovanou prohlídku. Každý obdržel brožurku s mapkou a vyznačenými body naší návštěvy. Během jedné hodiny jsme viděli románskou rotundu sv. Martina, chrám sv. Petra a Pavla, podívali jsme se z vyhlídky, navštívili vyšehradský hřbitov a kasematy. Výklad paní průvodkyně v kasematech byl občas dosti úsměvný, ale přesto jsme se dozvěděli nové informace a mohli zhlédnout některé originály soch z Karlova mostu.

Poté následovalo osobní volno s vlastní dopravou metrem zpět do centra. Někteří z nás se ale vrátili zpět na hřbitov, aby pátrali po hrobech slavných osobností. Viděli jsme hroby např. našeho rodáka Bedřicha Smetany, Jana Nerudy, Maxe Švabinského, K. H. Máchy, Karla Čapka a mnoha dalších. Dominantou hřbitova je hrobka Slavín, v níž je pohřbeno asi padesát významných osobností.

Po skončení osobního volna jsme se vydali na vlakové nádraží a odtud zpět do České Třebové a dále do svých domovů. Za celou třídu se odvažujeme označit tuto exkurzi za velice vydařenou se spoustou nových informací a už se těšíme na další společnou výpravu.

Hana Jindrová, Monika Merglová – 7.P

 

Za pedagogický dozor připojuji ještě krátkou, ale důležitou poznámku. Na všechny otázky paní lektorky v Anežském klášteře znali septimáni odpovědi, ať to bylo z oblasti historie, literatury, výtvarného umění. Opakované pochvaly paní lektorky se pěkně poslouchaly, jsem ráda, že studenti tak dobře reprezentovali náš „ústav“.

M. D.

Přejít do samostatné fotogalerie (24 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum