Výměnný pobyt v holandském Leeku

Autor: Anna KlusoňováPublikováno: 17. dubna 2013Zobrazeno: 10585×Zařazení článku: Aj, aktuality, exkurze
Výměnný pobyt v holandském Leeku
Výměnný pobyt v holandském Leeku

V listopadu 2012 navštívila litomyšlské gymnázium skupina 21 holandských studentů. Na tento výměnný pobyt navázala 15. března 2013 skupina 21 litomyšlských studentů spolu se dvěma vyučujícími, kteří odcestovali na týden do Nizozemska. Po dlouhé cestě je v sobotu odpoledne očekávali jejich holandští kamarádi se svými rodinami, aby je ubytovali a strávili pak společně zbytek víkendu.

V pondělí jsme se všichni setkali ve škole Nijeborg, kde proběhlo slavnostní zahájení „mezinárodního týdne“. Ve škole byli nejen čeští studenti, ale i studenti z Itálie a Španělska. Všichni vystoupili s prezentacemi svých zemí, měst i škol a začali pracovat na projektech. Týden byl plný aktivit, v rámci kterých navštívili studenti ostrov Schiermonnikoog, který probádali na kolech. Den strávili v Amsterdamu, prohlédli si i s průvodcem Groningen, který je hlavním městem stejnojmenné provincie a obdivovali pozoruhodnou hráz Afsluitdijk. Důležitý byl i pobyt v holandských rodinách, protože si všichni studenti důkladně procvičili angličtinu, kterou Holanďané dobře ovládají, hodně se i dozvěděli o způsobu života, který si sami v hostitelských rodinách prožili. Ráno většina z nich jezdila do školy na kole, nejčastějším dopravním prostředkem Holanďanů. Přesvědčili se o tom i ve dnech, kdy počasí bylo chladné a větrné, ve čtvrtek dokonce i se sněžením; přesto i v takovém počasí se v Nizozemsku do školy na kole jezdí.

Ve čtvrtek holandští studenti připravili závěrečný večírek, navařili typická holandská jídla, napekli či nakoupili cukroví a v pátek nastal čas k odjezdu. Všichni jsme se společně rozloučili na závěrečném setkání. Velice hezké bylo, že naše studenty k autobusu vyprovodili jejich noví kamarádi i se svými rodiči.

V pondělí se studenti, kteří se výměny zúčastnili, podělili se svými spolužáky o nové zážitky a zkušenosti. Pobyt se všem líbil, proto všichni věří, že se v tradici těchto výměnných pobytů bude pokračovat.

M. Dosedělová, A. Klusoňová

Přejít do samostatné fotogalerie (64 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum