Výměnný pobyt s Tchaj-wanem

Autor: Tereza AdolfováPublikováno: 6. prosince 2018Zobrazeno: 3771×Zařazení článku: aktuality, exkurze, mezakt
Výměnný pobyt s Tchaj-wanem
Výměnný pobyt s Tchaj-wanem

Dne 19. října 2018 se osm žáků gymnázia vypravilo na dobrodružný výměnný pobyt na Tchaj-wan. Brzy ráno jsme se sešli všichni na parkovišti nedaleko naší školy a vyrazili jsme mikrobusem do Vídně. Velké dobrodružství nám pomalu, ale jistě začínalo.

Ze země jsme se poprvé zvedli po obědě ve 14:35 a statečně jsme přečkávali desetihodinový let. Pro někoho to bylo poprvé, a tak pár z nás bylo nervózních, ale let probíhal celou dobu naprosto v pořádku a i ti, kteří letěli poprvé, si létání letadlem zamilovali. Přestupovali jsme na letišti v Bangkoku, kde jsme čekali dlouhé 4 hodiny na letadlo mířící do našeho cíle, do Kaohsiungu v Tchaj-wanu. Asi ve 14:20 tchaj-wanského času jsme byli konečně na místě, kde na nás čekaly naše hostící rodiny. Každý z nás se seznámil se svou rodinou a s vysokým adrenalinem v krvi ještě z cesty a ze zvědavosti, jaké to tam celkově bude, odjel do jejich domova.

Některé z nás nechaly odpočívat, jiné z nás zase hned první den vyvezly do centra města, kde jsme již mohli ochutnat jejich tradiční jídla a vidět spoustu nových věcí. Druhý den měli povětšinou všichni jiný program. Záleželo na tom, co si pro nás rodiny připravily.

Do školy jsme šli poprvé v pondělí, oficiální přivítání nás čekalo až ve středu. Celkově pro nás ale měli učitelé a studenti přichystaný velice pěkný a záživný program. Každý den se dělo něco jiného. Občas jsme se šli podívat do jejich vyučovacích hodin, kde nás vždy překvapivě mile a příjemně zapojili. Jindy jsme zase vyráběli plátěné tašky a hrníčky a dřevěné jmenovky. Zkusili jsme spoustu nových věcí. Také jsme pomalu zjišťovali rozdíly mezi jejich a našim režimem ve škole a celkově i v životě. Myslím, že každý z nás si začal mnohem více vážit toho, co má doma. Doma v Česku. Velké rozdíly se týkají obrovského množství povinností, mála volného času, ale i morálky.

No a co třeba jídlo? Jednalo se o něco naprosto neobvyklého. Skoro každý, každičký den bylo k jídlu něco jiného, pro nás nového. Někomu to chutnalo, někomu zase ne. Někdo to zvládal a na tamějších dobrotách si pochutnal. Myslím však, že možnost okusit něco rozdílného od naší české kuchyně byla skvělá příležitost jak poznat cizí kulturu a mít nové zajímavé zkušenosti do života.

V průběhu celého pobytu nás naše rodiny vozily na nejrůznější výlety. Někdo se podíval na nejvyšší věž ve městě, někdo se s rodinou vydal na Monkey Mountin. Jiní zase vyrazili k oceánu, jiní navštívili národní park Kenting. Bylo toho spousta a všichni máme krásné nezapomenutelné zážitky.

Celých 14 dní nás navíc k tomu všemu ještě doprovázelo nádherné počasí. Každý den bylo slunečno a horko. Zkazilo se to až druhý týden ve středu, takže ke konci našeho pobytu, což nám ale ani zas tak nevadilo, protože většina z nás už byla z toho tepla unavená.

Celkově bych tento výměnný pobyt shrnula jako naprosto úžasnou a nezapomenutelnou zkušenost a vzpomínku, na kterou budu pyšná snad celý život. Myslím, že snad my všichni si vážíme toho, že jsme se podívali takhle daleko, do tak krásné země plné příjemných a přátelských lidí. Také se domnívám, že máme navázaná přátelství s tamějšími teenagery a určitě se všichni těšíme, až to Tchj-wancům budeme moci na jaře roku 2019 všechno vrátit.

Tereza Kubešová, 2.A

Přejít do samostatné fotogalerie (11 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum