Výměnný pobyt s Jhong Jheng Municipal High School v roce 2017

Autor: Tereza AdolfováPublikováno: 17. listopadu 2017Zobrazeno: 12276×Zařazení článku: aktuality, exkurze, mezakt
Výměnný pobyt s Jhong Jheng Municipal High School v roce 2017
Výměnný pobyt s Jhong Jheng Municipal High School v roce 2017

Druhá půlka letošního října znamenala pro osm studentů z vyššího gymnázia mnoho nových zážitků a zkušeností. Absolvovali jsme dlouhou a náročnou cestu přes Amsterdam a Singapur, po téměř 24 hodinách v letadle nás na Tchaj-wanu uvítali členové našich „nových rodin“. Že jsme v naprosto odlišné kultuře, to jsme poznali hned během prvních pár dní.

Během dne pro nás byl ve škole nachystán speciální program. Nahlédli jsme na to, jak probíhá běžné vyučování různých předmětů v několika třídách. Bylo zajímavé poznat jiný životní styl a studijní nasazení, které funguje na místních školách. Nikdo z nás si ale nedokázal představit, že by během celé školní docházky trávil ve škole téměř celý den. Studenti na Tchaj-wanu musí být ve škole každý den od 7:30 hodin, odpolední vyučování končí nejdříve v 16:00 hodin, poté následují odpolední „doučování“, která často končí kolem osmé hodiny večerní. Volný čas téměř neexistuje.

Pro nás ale bylo připraveno několik speciálních aktivit, díky kterým jsme poznali vybavení školy a její okolí i z jiného pohledu (hodina bojového umění, pečení sušenek, práce s laserem, návštěva science centra, sportovní utkání, školní festival, …). Nejkrásnější vzpomínku v nás zanechal celodenní výlet do NP Kenting. A co se nám tam tak líbilo? Odpověď je jednoduchá: jemný písek, slunečné počasí, mořské vlny a neskutečná pohoda… Víkendy s rodinami se nesly v duchu výletním po celém Tchaj-wanu.

Je nutné poznamenat, že nejdiskutovanějším tématem bylo bezesporu tchaj-wanské jídlo. Někteří z nás by rádi na Tchaj-wanu kvůli jídlu zůstali. Pro některé to byl naopak těžký oříšek. Nezvyklé chutě bylo možné ochutnávat na mnoha místech: v restauracích, na trzích i v obchodech.

Dva týdny „v jiném světě“ utekly jako voda… Počasí nám přálo, vyhnuli jsme se pověstnému vedru, zemětřesením i tajfunům. Myslím, že nikdo z nás na těchto 14 nikdy nezapomene. Nyní už se těšíme na tchaj-wanské studenty, kteří se chystají do Litomyšle v červnu příštího roku. Doufáme, že zvládneme připravit stejně zajímavý program a oplatit neskutečnou pohostinnost, které se nám dostávalo.

Přejít do samostatné fotogalerie (58 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum