VILA TUGENDHAT A STEVE MCCURRY – septima na literární exkurzi v Brně

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 29. června 2016Zobrazeno: 12849×Zařazení článku: Čj-L, aktuality, exkurze
VILA TUGENDHAT A STEVE MCCURRY – septima na literární exkurzi v Brně
VILA TUGENDHAT A STEVE MCCURRY – septima na literární exkurzi v Brně

Až se příště bude vaše třída rozhodovat, kam vyrazit na exkurzi, zkuste místo Prahy navrhnout Brno. Naše třída (budoucích maturantů a matematiků) tak tento rok učinila a rozhodně nelitujeme. Ano, s Brnem se pojí spousta (většinou ne moc vtipných) vtipů o hygienických pomůckách pro dívky, velké vesnici, a tak podobně, avšak to, co je možné vidět na adrese Černopolní 45 tak nějak všechny tyto narážky majestátně ignoruje a dá se i říct (pokud jste více emocionální), že je posílá do patřičných míst.

„Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929–1930, navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, je instalovanou památkou moderní architektury. Jako jediná památka moderní architektury v České republice je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO,“ říká web této funkcionalistické budovy. Dovolila bych si tuto suchou informativní pasáž trochu okvětnatit. Vila Tugendhat je naprosto unikátní třípatrová vila. Z ulice se jeví celkem nenápadná, avšak jakmile se za vašimi zády zavřou dveře (a nasadíte si plastové pytlíky na boty), připadáte si, jako byste se octli ve vysněném alternativním světě. A to zatím stojíte pouze v dobře osvětlené chodbě… V tomto světě máte pravděpodobně perfektní zaměstnání, deset aut, helikoptéru, domácí kino, všechny edice Lega, bezednou ledničku, krásnou (milou, přátelskou, pracovitou, inteligentní, atd.) ženu/muže, roztomilá dítka a v létě není víkendu bez posezení s dobrými přáteli (pokud zrovna neležíte na pláži někde v Indonésii). To jsem možná popsala až moc tuctovitě, ale chápete, ne?

Pravda, ne všem asi vyhovovaly minimalisticky řešené místnosti (obzvlášť pak asi dětské pokojíčky, které na někoho působily možná až moc sterilně), ale koho by nenadchl malý tropický skleník umístěný hned vedle obývacího pokoje nebo onyxová stěna všech možných odlesků a barev?

Zkrátka, jeďte tam. Co nejdřív (čekací lhůta je zhruba půl roku, mimochodem).

Děkujeme paní učitelce Dřímalové a paní učitelce Kunderové za skvělý výlet!

Za septimu sepsala Kateřina Kalášková.

 

A ještě malý dodatek:

Dopoledne jsme na hradě Špilberku absolvovali výstavu nejlepších děl amerického fotografa Steva McCurryho.

McCurry se proslavil (nejen) portrétem Afghánská dívka přezdívaným Mona Lisa Východu. Na svých cestách se věnuje dokumentování ozbrojených konfliktů, zaujme fotografiemi z Iráku, Íránu, Kambodže, Afghánistánu,..

„Většina mých fotografií je zaměřená na lidské osudy, hledám ten nestřežený moment, kdy se lidská duše pootevře a její pocity jsou otištěny ve tváři člověka,“ vysvětluje svou metodu autor.

Přejít do samostatné fotogalerie (26 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum