Valašským expresem to začalo a Ostravanem skončilo aneb naše exkurze do Prahy

Autor: Šárka ChalupníkováPublikováno: 5. prosince 2019Zobrazeno: 3125×Zařazení článku: Sv, aktuality, exkurze
Valašským expresem to začalo a Ostravanem skončilo aneb naše exkurze do Prahy
Valašským expresem to začalo a Ostravanem skončilo aneb naše exkurze do Prahy

Exkurze - ať už do Prahy, či do Brna, do města, či do přírody - často začíná na vlakovém nádraží. A ani ta naše, pražská, nebyla výjimkou. V úterý 19. listopadu jsme se proto sešli v České Třebové, odkud nás Valašský expres (nutno dodat, že s expresním zpožděním, ale zato v pořádku) dovezl až na hlavní nádraží našeho hlavního města v srdci Evropy.

Následovala půlhodinka tělocviku pod vedením paní Chalupníkové, protože bylo potřeba vyrovnat vzniklé zpoždění a urychleně se dostat k Poslanecké sněmovně. Naštěstí vše dobře dopadlo (za rychlé nohy jsme si dokonce vysloužili jedničku do tělocviku) a za chvíli už jsme zasedali ke krátkému filmu o politickém vývoji České republiky od jejích počátků až po současnost. Hned poté si nás převzal pan poslanec Marek Výborný, aby nás provedl po budově Poslanecké sněmovny, kde jsme nejdříve museli projít osobní kontrolou, zda u sebe nedržíme zbraň či jinou nebezpečnou věc. Poté už nás provedl samotnými chodbami budovy, popsal nám, co, kde a jak chodí, nechal nás si vyzkoušet, jak se poslancům sedí, a dokonce jsme mohli zjistit, jak je který z nich pořádný (měli jsme totiž možnost nahlédnout i do jejich osobních šuplíků). Abychom si zopakovali trochu historie, ukázal nám kopie významných listin od Zlaté buly sicilské přes mnichovskou dohodu až po preambuli Ústavy ČR z roku 1993, které jsou v chodbách PS také k vidění. Díky jeho milému vystupování a výkladu jsme poznali Poslaneckou sněmovnu z jiného, snad lepšího a určitě lidštějšího, úhlu pohledu, než jak ji často známe z médií.

Po následném rozchodu (který velká část z nás strávila v Palladiu či v některém z podniků v okolí na oběd nebo pak jen tak procházením se po Praze) jsme zamířili k poslední části naší exkurze – k České národní bance. I zde nás čekala vstupní kontrola a byly nám puštěny dva krátké filmy, tentokrát však o historii a funkci ČNB. Při návštěvě trezoru (přes noc zavíraném osmitunovými „dveřmi”), ve kterém se nachází expozice pro návštěvníky, jsme se dozvěděli o historii peněz, mincovnictví, padělání a mnohém dalším. Mohli jsme také zhlédnout jedinečnou sto milionovou minci vytvořenou ke stému výročí české měny. Většina třídy si zde prověřila pravost bankovek a úředních dokladů ze svých peněženek a dva z nás zde dokonce vyhráli slisované rozřezané bankovky v hodnotě 40 000 Kč. Na závěr jsme si vyzkoušeli, jak těžká je taková běžná cihlička zlata v porovnání se stejně objemnou dřevěnou, ocelovou a olověnou - výsledek asi nikoho nepřekvapil.

Stejně jako se ke konci blíží náš článek, tak se k němu po návštěvě ČNB pomalu nachylovala i naše exkurze. A když nás Ostravan zavezl zpět do České Třebové (tentokrát bez zpoždění!), nezbývalo už nic jiného, než se rozloučit a s čerstvými dojmy se vydat domů.

Za organizaci velmi podařené exkurze a učitelský doprovod moc děkujeme paní profesorce Chalupníkové a Janečkové, které s námi celý den úspěšně absolvovaly.

Terezie R. a Rozálie K. (4. A)

Přejít do samostatné fotogalerie (14 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum