Užívali jsme si (ne)jen u moře

Autor: Ludmila Marešová Kesselgruberová, Ph.D.Publikováno: 23. května 2014Zobrazeno: 21274×Zařazení článku: aktuality, projekty, exkurze, mezakt
Užívali jsme si (ne)jen u moře
Užívali jsme si (ne)jen u moře

Když k nám do města v dubnu minulého roku přijelo několik set studentů z různých koutů Evropy, došlo nám, že Comenius bude hodně velkorysý program. Nakonec se sice ukázalo, že více jak polovina studentů je z Maďarska, s vlastním projektem nesouvisí, jen přijeli společně se studenty zapojenými do tohoto programu. Ale i tak nás v Comeniu bylo dost!

Rok utekl jako voda. V jeho průběhu se v rámci Comenia uskutečnily návštěvy Polska, Itálie, Maďarska a Španělska. Poslední setkání dvouletého projektu proběhlo v Řecku. Tam se vydala skupinka, ke které jsem patřil i já.

V pondělí 5. května ve tři hodiny v noci jsme se společně – učitelé i žáci - vydali z Brna autobusem směrem k vídeňskému letišti. Tam jsme se po šesti hodinách čekání na letadlo konečně vznesli k nebi a blížili se k Athénám. Po přistání nás čekaly další čtyři hodin spánku na tamějším letišti. Konečně v osm hodin večer jsme se na letišti ostrova Chios (severovýchodně od Athén) opět po roce setkali s našimi přáteli z Comenia.

Společně se všemi studenty a učiteli ze šesti dalších škol (řecké, turecké, španělské, italské, maďarské a polské) jsme procestovali ty nejkrásnější kouty malebného ostrovu vzdáleného pár kilometrů od tureckého pobřeží. Na pláži jsme si zatančili tradiční řecké tance, jako první ze všech jsme vstoupili do vln zdejšího tyrkysového moře, prozkoumali historické vesničky, prošli se po horách, ochutnali zakázané ovoce na farmě, která pěstuje pomeranče, odprezentovali naše práce, dozvěděli jsme se, že čeští studenti dělají nejlepší videa a komiksy a ještě promasírovali reflexní body na chodidlech na dvou nejhezčích plážích celého ostrova. Pět vymezených dnů tak uteklo velmi rychle. Ještě jsme stačili kriticky zhodnotit celý projekt, pořídit dárky, zabalit věci a poslední večer se rozloučit nejen s Řeckem, ale také s přáteli, které jsme zde potkali a se kterými nám bylo dobře.

Sedmá hodina ranní 10. května, kdy jsme pomalu a jistě stoupali do mračen, musela přijít. Po pěti skvělých dnech jsem se my čtyři studenti, Anička Hanusová, David Lašek, Jirka Pečinka a já, společně s našimi „velitelkami“, paní profesorkou Gregarovou, Marešovou a Píchalovou vrátili plní mořské energie zpět do našich domovů.

Bye, bye, Comenius!

Dominik Kalivoda (2.A)

Přejít do samostatné fotogalerie (47 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum