Turistický kurz 3.A a 7.P aneb Díky za ty dary!

Autor: Aneta StuchláPublikováno: 16. října 2020Zobrazeno: 2117×Zařazení článku: aktuality
Turistický kurz 3.A a 7.P aneb Díky za ty dary!
Turistický kurz 3.A a 7.P aneb Díky za ty dary!

Už teď je jasné, že loňský i letošní školní rok bude z odstupu času vnímán jako doba roušek, distanční výuky a dalších nestandardních opatření. Tento článek bude mezi ostatními jistě působit jako zjevení, jako záblesk svobodného a radostného života v jinak poněkud podivných dobách. Parafrázujme klasika: Blázniviny se rozsévají nazdařbůh. Popřejte této příhodě místa v kraji mladočovském, za času nepokojů covidových…

,,Žádné drogy a alkohol, přilbu na kolo a roušky s sebou, pokud se tedy vůbec pojede….“ Takto ve zkratce probíhalo poučení o bezpečnosti. A ono se opravdu jelo.

Dne 14. září okolo 10 hodiny ranní nikdo z 3.A ani 7.P nemůže uvěřit svým očím, stojíme uprostřed mladočovského kempu. Nepodivujeme se nad svými fyzickými výkony, ačkoli bychom k tomu měli důvod. Místo určení má vyšší nadmořskou výšku než GAJ, kde naše cesta, kterou jsme absolvovali na kole, pro většinu začínala. Více překvapující je skutečnost, že jsme mohli skutečně odjet na stmelovací akci v této covidobě plné odstupů a izolace.

Ostatně – bylo to jen o fous. Hned první den musejí dva účastníci zájezdu opustit skupinu a vracejí se domů. Nedošlo k porušení školního řádu nebo jiným nemravným činnostem, ale dvěma pedagogům byla nařízená karanténa, takže se s námi museli rozloučit. Při jejich odjezdu jsme uronili slzičku. Život si holt nevybírá, pročež si rázem uvědomujeme, že stejný osud může potkat i kohokoli z nás! Tak neváháme a hned po obědě se rozřazujeme do 4 skupin.

Zdokonalujeme své (ne)znalosti v topografii a práci s buzolou pod vedením pana učitele Jetmara. Brzy také pochopíme, že výhrůžky zastřelením z úst paní učitelky Stuchlé při našich pokusech o vyslovení správných jmen francouzských básníků, mohou nabýt dost reálných podob. Paní učitelka jako lukostřelkyně má slušnou mušku. Je nabíledni se tomuto umění přiučit. Nikdy nevíte, kdy bude nutné se bránit. Nebo bude účinnější vzduchovka paní učitelky Vanclové? Někdy může slušné vítězství zajistit i přesná smeč či účinné bloky, což zjišťujeme u paní učitelky Kunderové při hře volejbalové.

My jsme učenliví a neúnavní. Večer na nás nastupují animátoři. Tak se ukažte, studentíci, dokážete obstát v pořádných bojovkách? Není pochyb. Ale přiznejme si, trocha asertivity zde neuškodí. Holky zde takticky nechaly vyniknout hlavně kluky, kterým meč a štít (z molitanu), přirostl k srdci o něco víc. Konečně příležitost ukázat svou mužnost.

A je tu další den. Animátoři jsou v plné síle. Stejně jako my. Sluneční brýle a mikiny odkládáme našim servismenům, trenérům a fanouškům. Tvoříme týmy a nasazujeme si lyže. Jedny lyže jsou určeny čtyřem lidem. Na startu jsou připraveni první dvě čtveřice. Jedna z 3.A a druhá ze 7.P. Je odstartováno. Sníh létá do očí. Naším úkolem je co nejrychleji objet ,,ovál“ ke střelnici, zde sestřelit všechny terče a dosprintovat zpět. Přesná střelba a dobře namazané lyže rozhodly o vítězi. Servisman 3.A sklízí ovace. Po netradičním biatlonu byly pro nás připraveny další méně fyzicky náročné hry, tentokrát rozhoduje přesný odhad. Na tomto místě 3.A gratuluje 7.P.

Nedílnou součástí sportovního kurzu je časovka na kole do mladočovského kopce. Všichni vlastníci bicyklů si oblékají přilby a jsou připraveni na startu. Dopředu nás žene hlad, takže všichni kopec zvládnou v luxusních časech. Po večeři si rozděláme oheň, naladíme kytary a od ohně se linou táborové písně.

I celodenní vycházku pro nás připravili. Už před polednem pěšky dorazíme do Proseče, kde zhodnotíme místní občerstvovací zařízení. Učitelé v tamní kavárně potřebují doplnit kofein a cukr, aby mohli pokračovat v cestě, my si na dvě hodiny rozdáme karty v prosečském parku a vedeme rozhovory s místními důchodci. Nasyceni informacemi z prosečského společenského života se vydáme směr Toulovcovy maštale.

I zde v Mladočově se mnohému přiučíme, večer se od paní uč. Kunderové se dozvídáme, že tanec rozvíjí synapse. S rozvíjením neváháme ani minutu a táborové podpergolí se mění v taneční parket. Hotový konkurz na Stardance.

Ve čtvrtek odpoledne je třeba řádně okysličit mozek. S buzolou se vydáváme na orientační běh. Po cestě nás čekají záludné otázky, které i gymplákům dělají problémy. Kolik má pan školník dětí jsme se v biologii neučili.

V pátek po velké snídani, úklidu chatek a naložení zavazadel odjíždíme z krásného prostředí zpět do reality. Děkujeme učitelům, kteří s námi (někteří neplánovaně) strávili krásných pět nejen sportovních dní.

Klára Dostálová (3. A)

Přejít do samostatné fotogalerie (97 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum