To jste ještě nezažili aneb Petr Nikl u nás

Autor: Ludmila Marešová Kesselgruberová, Ph.D.Publikováno: 23. února 2012Zobrazeno: 11503×Zařazení článku: Ev, aktuality
To jste ještě nezažili aneb Petr Nikl u nás
To jste ještě nezažili aneb Petr Nikl u nás

Čtvrtek 16. února byl v našich zeměpisných šířkách celkem napínavý. Tuny spadlého sněhu zkomplikovaly také příjezd výtvarníka, hudebníka, literáta i herce Petra Nikla. Nakonec ale dorazil, takže jeho vystoupení se mohlo uskutečnit.

Před užaslými zraky studentů sexty, druhého a třetího ročníku rozehrál Nikl těžko popsatelný kus, který sestával ze zpěvu vlastních písní, recitace své poezie, hry na hudební i jiné nástroje, střídání masek a také pohybových kreací značné originality. Rozumně vzato, nemělo to hlavu ani patu. Jenže právě o to šlo.

Neuvěřitelná, skoro absolutní improvizace byla výrazem Niklovy snahy komunikovat se studentským publikem, přijímat jejich reakce a přímo před jejich očima vytvářet právě jim na míru šité vystoupení. Nekonečnou mírou hravosti překonat racionální kontrolu a probudit hravost v přítomných divácích. U někoho se to povedlo, ledaskdo byl ovšem zděšen.

Petr Nikl je dnes výraznou a uznávanou osobností nejen českého kulturního života. Jeho tvorba ale není pro každého. Ovšem pro toho, kdo se dokáže otevřít a umí bez ohledu na rozumnost zakusit čirou radost ze hry, pro toho je Petr Nikl divotvůrcem.

Přejít do samostatné fotogalerie (5 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum