Terezín

Autor: Ludmila Marešová Kesselgruberová, Ph.D.Publikováno: 14. března 2014Zobrazeno: 12036×Zařazení článku: D, aktuality, exkurze
Terezín (foto David Lašek)
Terezín (foto David Lašek)

Ve dnech 4.-6. března se žáci našeho gymnázia zúčastnili třídenního dějepisného semináře, který se konal na místě bývalého židovského ghetta Terezín.

Pro účastníky zde byl připraven bohatý program plný přednášek, workshopů a mnoha dalších aktivit, které nám měly přiblížit život v ghettu za 2. světové války.

Hned po našem příjezdu jsme byli ubytováni v Magdeburských kasárnách, které dříve sloužili k ubytování židovských žen a dětí. V této budově pro nás byl připraven program, který se skládal z úvodní přednášky, která nám přiblížila historii Terezína od jeho založení až do konce 2. světové války. Po této přednášce jsme spolu s průvodcem zamířili na prohlídku bývalého terezínského ghetta. Po večeři pro nás byla připravena projekce filmu Poslední motýl na půdě Magdeburských kasáren.

Druhý den jsme se hned ráno vydali na prohlídku Malé pevnosti, která za 2 .světové války sloužila jako vězení. Mezi vězni zde bylo možné nalézt členy odbojů, atentátníky ale i lidi, kteří si pustili v hospodě pusu na špacír. Odpoledne jsme se rozdělili na dvě skupiny, ve kterých jsme se zúčastnili workshopů Systém a já, či Školákem v protektorátu. Jednou z posledních aktivit dne bylo studium osudů lidí, kteří prošli terezínským ghettem. Večer nás následně čekala další projekce filmu Transport z ráje.

Třetí a tedy poslední den jsme si navzájem prezentovali výsledky našeho studia osobností. Tyto prezentace jsme mohli ztvárnit rozličnými formami. Byla zde dojímavá povídka, loutkové divadlo a několik scének. Po obědě se konala beseda s paní Dagmar Faltovou, která si terezínským ghettem – a také Osvětimí - prošla jako malé děvče.

Touto besedou jsme se s Terezínem rozloučili a vydali jsme se na zpáteční cestu.

B. Šteflová, K. Hlaváčková, L. Pešková, 3.A

 

„Nahoru a dolu, loď se s náma houpe…“

24. listopad 1941 – první transport Židů dorazil do Terezína.

Ve dnech 4.–6. března 2014 jsme měli možnost nahlédnout do historie bývalého židovského ghetta Terezín a mohli jsme zakusit genia loci místa, které je spojeno s bolestí, utrpením, nesvobodou, ponížením a smrtí.

Hned po příjezdu do Magdeburských kasáren, kde jsme byli ubytováni, jsme absolvovali první přednášku o zdejším městě - pevnosti. Následovala prohlídka historických objektů, samotné expozice hromadných ubikací v Magdeburských kasárnách, krematoria, kolumbária, Židovského hřbitova, „smutečních síní“ (židovské i křesťanské), utajené modlitebny, repliky mansardy a Muzea ghetta. Večer jsme strávili na půdě Magdeburských kasáren, kde jsme zhlédli působivý film „Poslední motýl“, který vyprávěl příběh francouzského mima Antoina Moreaua, židovských dětí a uvězněných židovských umělců, kteří se rozhodli uměním ukázat výpravě Mezinárodního červeného kříže skutečný život v Terezíně. Ovšem – kdo nechce, nevidí.

Druhý den nás čekala prohlídka Malé pevnosti – bývalého politického vězení nejen pro Židy. Na malou chviličku jsme si vyzkoušeli pocity vězněných v temnicích a samotkách. Mezi ně patřili v době 1. světové války atentátník Gavrilo Princip a v době 2. světové války mimo jiné E. F. Burian a JUDr. Milada Horáková. Ta se do stejných cel jako vězeň vrátila i době vykonstruovaných politických procesů.

Odpolední část programu se skládala z workshopů: Školákem v protektorátu, Popírání holocaustu a antisemitistické webové stránky, Od čísla ke jménu - osobnosti, které prošly Terezínem.

Druhý večer nás opět čekal film o životě v ghettu, „Transport z ráje“ na motivy povídkové knihy Arnošta Lustiga Noc a naděje.

Poslední den jsme měli možnost ukázat, co v nás seminář skutečně zanechal, a ve skupinách jsme prezentovali výsledky své práce. Někteří formou literární, jiní hudební, další divadelní. Setkáním s pamětnicí paní Dagmar Lieblovou, která nám vyprávěla příběh svojí rodiny, dostaly všechny naše dosavadní zkušenosti živoucí obraz.

Těžko uvěřit, že ač je válka už dlouhou dobu za námi a je pro nás vzdálenou historií, některým lidem zasahuje do života ještě dnes a i po více než sedmdesáti letech. Z faktů a příběhů, které jsme během těchto tří dní vyslechli, běhá mráz po zádech.

Tereza Pulgretová, kvarta

Přejít do samostatné fotogalerie (39 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum