Tercie na exkurzi v barokním Kuksu

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 26. září 2013Zobrazeno: 11495×Zařazení článku: Čj-L, aktuality, exkurze
Tercie na exkurzi v barokním Kuksu (foto Ivana Pulgretová)
Tercie na exkurzi v barokním Kuksu (foto Ivana Pulgretová)

Celý areál z barokního období nechal postavit majitel kukského panství, hrabě František Antonín Špork. Vznikly zde lázně, ale hlavně hospital milosrdných bratří. Součástí byla (i je) barokní lékárna U Granátového jablka.

František Antonín Špork byl mecenáš umění a byl silně duchovně založený. Říkal, že by lidé měli za svůj život vykonat mnoho dobrého, aby se na ně nezapomnělo a také proto, že nashromážděný majetek se po smrti hodnotit nebude, budou se hodnotit skutky každého člověka. Když se na zámku pořádala zábava, byl schopen ji přerušit, vyvést hosty na balkon a přednést jim až tříhodinovou přednášku. V rodinné hrobce nechával svítit svíčku, jako připomínku toho, že život tady jednou skončí a člověk bude zodpovědný za své činy na věčnosti (připomínka pomíjivosti života). Když viděl, že plamínek nehoří (ze zámku měl dobrý výhled), neváhal poslat komorného, aby svíčku zapálil. Světélko v hrobce svítí dodnes.

V lese měl dokonce ukrytou knihovnu se zakázanými knihami (přes 40 000 výtisků). Jeho heslo bylo: PAMATUJ NA SMRT! (latinsky MEMENTO MORI). Rovněž nechal vytvořit 12 soch Ctností a 12 soch Neřestí.

Zaujala mě například alegorie Trpělivosti, žena s beránkem, u nohou má desku, na níž je reliéf Joba – známé biblické postavy, jejíž víru zkouší Bůh. Sochy vytesal známý barokní sochař Matyáš Bernard Braun. Ten v Kuksu zhotovil také další sochy, např. anděla Blažené a Žalostné smrti. Mnohé skulptury byly zničeny povodněmi.

Po smrti F. A. Šporka se o hospital nikdo nestaral, proto začal areál chátrat. Na začátku 20. století zámek vyhořel a jeho zbytky byly strženy. V první čtvrtině 20. století rod Šporků vymírá po meči a po sebevraždě poslední dědičky i po přeslici.

Dodnes se dochoval hospital s kostelem Nejsvětější Trojice, několik lázeňských domů a kaskádové schodiště.

Na závěr jsme navštívili Braunův Betlém, přírodní sochařskou galerii, která se nachází v Novém lese severně od Kuksu. Návštěvníka upoutají například sochy poustevníka Juana Garina, poustevníka Onufria, sv. Jana Křtitele a Maří Magdalény.

Bohdana Janypková, tercie

Přejít do samostatné fotogalerie (9 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum