Studenti našeho gymnázia na zkušené v Bavorsku

Autor: Helena DvořákováPublikováno: 8. června 2017Zobrazeno: 14601×Zařazení článku: Nj, aktuality, mezakt
Studenti našeho gymnázia na zkušené v Bavorsku
Studenti našeho gymnázia na zkušené v Bavorsku

„VITEJTE“ in der Bergstadt / vítejte v horním městě / - těmito slovy přivítal starosta města Landau an der Isar studenty z České republiky na výměnném pobytu.

Koncem měsíce května vyrazili studenti našeho gymnázia do bavorského městečka Landau an der Isar. Cestu z Litomyšle do Landau jsme pohodlně absolvovali vlakem v kombinaci s autobusem. Na nádraží v Plattlingu nás již očekávali studenti Gymnázia Landau se svými rodiči. Po přivítání vedoucím učitelem výměnného pobytu za bavorskou stranu panem Peterem Poliererem se naši studenti se svými hostitelskými rodinami vydali do nových domovů a večer strávili vzájemným seznamováním.

Pro studenty byl připraven program, který byl kombinací oficiální části a neformálních aktivit. V rámci oficiálního programu jsme první den pobytu navštívili partnerské gymnázium v Landau, kde jsme se setkali s paní ředitelkou Cornelií Feldkamp a poté se vydali na procházku městem, dokonce jsme byli přijati na radnici osobně panem starostou dr. Helmutem Steinigerem. Po skončení proběhla tisková konference s místními novináři. Hned na druhý den jsme si mohli přečíst v místních novinách zprávu o naší delegaci včetně skupinové fotografie. Odpoledne byl pro studenty připraven turnaj v beachvolejbalu v areálu partnerského gymnázia. Po návratu ze školy se mnozí studenti se svými „náhradními rodiči a sourozenci“ vydali na poznávací výlety do okolí.

Další den jsme vyrazili na prohlídku starobylého města Landshut. Procházka městem s průvodcem nám umožnila nahlédnout do historie tohoto krásného města. Stejně jako v Landau nás čekalo oficiální přijetí na radnici v Landshutu. Pan učitel Polierer zadal úkoly a zorganizoval znalostní soutěž, ve které naši studenti obstáli mimořádně dobře.

Čtvrteční den začal „pracovní“ návštěvou partnerského gymnázia, kde jsme měli možnost se zúčastnit vyučování a poznat, jakým stylem probíhá výuka u našich sousedů v Německu, a zároveň si ověřit své znalosti němčiny v praxi. Po volném odpoledním programu následovala večerní česko-bavorská party, které se zúčastnili rovněž rodiče partnerských studentů. Ochutnali jsme vybrané bavorské speciality a rovněž i naši studenti v partnerských rodinách zajistili přípravu tradičních českých jídel. K dobré atmosféře přispěla příjemná lokální hudba v bavorském stylu, vzájemná výměna zážitků a sportovní aktivity studentů.

Páteční dopoledne jsme znovu vyrazili do školy a navštívili výuku. Odpoledne se studenti společně s rodiči vydali na lidovou slavnost do nedalekého města Straubing, kde měli příležitost poznat místní tradice a kulturu včetně různých pouťových atrakcí.

V sobotu ráno po pořízení poslední společné fotografie a rozloučení na nádraží v Plattlingu, jsme se vydali na zpáteční cestu, při které jsme se zastavili v Regensburgu, abychom absolvovali prohlídku tohoto města na Dunaji s připomenutím jeho bohaté a slavné historie bývalého centra Bavorska.

Cestou domů jsme společně zhodnotili program výměnného pobytu jako mimořádně podařený. Obě partnerská gymnázia plánují společně pokračovat v této aktivitě i v dalších letech.

Jako ilustraci nabízíme fotografie z našeho výměnného pobytu v Landau, Landshutu a v Regensburgu.

Přejít do samostatné fotogalerie (90 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum