Stojíme za Ukrajinou!

Autor: Ivana PulgretováPublikováno: 25. února 2022Zobrazeno: 1044×Zařazení článku: aktuality
Stojíme za Ukrajinou! (foto Jakub Šmolík)
Stojíme za Ukrajinou! (foto Jakub Šmolík)

Dnes, v pátek 25. února 2022, se v 10 hodin sešli studenti, učitelé a zaměstnanci školy, aby odsoudili kroky Ruska a především „mírotvůrce“ V. V. Putina. Pro jednání ruských vládnoucích představitelů není žádná omluva. Na shromáždění vystoupili se svými slovy podpory paní ředitelka Ivana Hynková a několik studentů z různých tříd. Velmi emotivně působila slova jejich ukrajinského spolužáka, který nás ujistil, že i takovéto akce jsou pro Ukrajince důležité a povzbuzující.

Dnes bylo Gymnázium Aloise Jiráska v Litomyšli v modrých a žlutých barvách!

 

Co může pro mladé lidi, studenty a studentky znamenat víc než spravedlnost a skutečná svoboda?

Ač jsou ona slova v poslední době stále bezohledněji zneužívána, jasná shoda panující mezi studenty i profesory našeho gymnázia nám dodává radostné vědomí bezpečí.

V duchu našich evropských demokratických hodnot se ostře ohrazujeme proti násilnému vstupu ruské armády na území Ukrajiny. Trpící lidé této země mají náš soucit a podporu.

Dnes dopoledne se naši studenti kvůli vyhlášené válce sešli na schodech školy a slova, která zazněla, padla na půdu úrodnou. Jako vzdělání lidé se chceme k problému stavět čelem, bez zbytečného strachu a nenávisti.

Maksym Palii z tercie promluvil o hodnotě morální podpory a ujistil nás o síle drobných gest. Jeho osobní starost o příbuzné a krajany se nás silně dotkla. Řekl: „V takové době je důležité nepanikařit a nevzdávat se. A věřte mi, že Ukrajinci vám děkují.“

Děkujeme zvláště iniciátorům celé akce Vojtěchu Juzovi a Filipu Janečkovi ze septimy a Matyáš Juzovi z oktávy.

Za 6.P Lucie Rafaela Hušková.

3. světová válka?

Jak už všichni jistě víte, v poměrně nedávné době se vcelku vyostřily ukrajinsko-ruské vztahy, ne že by byly v posledních letech moc dobré, ale včera vyvrcholily ve válku, kterou snad chtěl jen jediný člověk, prezident Ruské federace – ale pojmenování diktátor ho bude vystihovat lépe – Vladimír Vladimirovič Putin.

Tento konflikt začal roku 2014, kdy velké Rusko podmanilo ukrajinský Krym. Poté se na několik let situace relativně uklidnila, až na přelomu roku 2021 a roku 2022 Rusové pod vedením Putina začali zesilovat vojenskou posádku podél hranic Ukrajiny s tím, že k sobě chtějí připojit samozvané Donbaské republiky, tedy Doněckou a Luhanskou republiku.

Putin je často označován jako novodobý Hitler. Myslím, že mají pravdu, avšak je zde jeden jediný rozdíl, a to že Hitlera k válce dohnala bídná ekonomická situace v tehdejším Německu. Zde však nevidím jediný důvod, proč by Putin útočil na svého souseda – Ukrajinu. Jediný důvod, který by nějak dával smysl a sám o něm mluví, je ten, že Putin chce obnovit bývalý SSSR, což se mu snad nikdy nepovede.

V tuto chvíli se proti Rusku vymezil téměř celý svět. Zejména organizace, jako jsou EU nebo NATO, proti tomuto výrazně bojují, avšak i jiné státy se proti Rusku ohradily, kupříkladu Japonsko, které Rusku vyhlásilo embargo na čipy, což Rusko bude vcelku bolet. I u nás se nezahálelo a proti tomuto násilnému a jistě i podlému aktu ze strany Putina se vyslovila celá Poslanecká sněmovna. A což překvapuje nejenom mě – i prezident Miloš Zeman.

Všichni jistě doufáme, že tento konflikt skončí co nejdříve ve prospěch Ukrajiny, která tuto válku nevyprovokovala a brání si pouze to, co jí zákonem patří. Doufáme také, že tento konflikt nevyvrcholí 3. světovou válkou.

Pavel Horáček, 4.P

Jak by mohla Česká republika pomoci Ukrajině?

Myslím, že my, jako Česká republika, bychom měli poskytnout podporu ve všech oblastech, nejen vojenské, ale i třeba finanční a záchranářské.

Před hodinou, v 12:05, jsem četl článek, že Rusko bombarduje řízenými raketami i normální sídliště, kde žijí obyčejní lidé. Bombardování strategických míst, kde jsou vojáci, není hezké, ale k válce to bohužel patří. Bombardování normálních obyvatel, kteří třeba ani tu válku nechtějí a nemůžou za ni, jsou jen v nesprávnou dobu na nesprávném místě, mi přijde jako nehumánní čin.

Žijeme ve 21. století, politici by měli své spory řešit jinými cestami než tou krvavou. Nežijeme ve středověku, aby lidé chtěli rozšiřovat a dobývat nová území. Nepřijde mi správné chování Vladimira Putina, který se chová jako diktátor a přivlastňuje si cizí území. Nemusela by to být 3. světová válka, jestliže se do konfliktu nezapojí ještě větší mocnosti jako Amerika nebo Čína. Čína se zatím navenek tváří neutrálně, ale její pravé úmysly my neznáme.

Já osobně doufám, že se do konfliktu Čína nezapojí, Rusko s Ukrajinou se dohodnou na nějakém kompromisu nebo se aspoň usmíří a nezačne 3. světová válka, která by negativně postihla celý svět. A kdyby už ta válka byla tak nevyhnutelná, tak doufám, že se nebudou používat jaderné zbraně.

24.2. 2022, Jan Juza, 4.P

 

Konflikt na Ukrajině je obrovský problém a myslím si, že Česká republika nemá tak výrazně velkou a moderní armádu na to, aby mohla Ukrajině tímto způsobem nějak výrazně pomoci. Přesto ale existuje spousta jiných možností jak Ukrajinu podpořit.

Můžeme jí pomáhat psychicky. Určitě by bylo dobré, kdybychom dali jasně najevo, že stojíme na straně Ukrajiny a že kritizujeme postupy Ruska. Myslím, že se nám to i daří, ale Ukrajině to tak významně nepomůže.

Můžeme ji podporovat ekonomicky. Když jí stát jako celek i jednotliví občané budou posílat peníze, určitě se to využije a Ukrajině i jejím občanům to prospěje. Také by bylo dobré podpořit sankce vůči Rusku a podporovat jejich zvyšování.

Zároveň bychom měli i pomáhat ukrajinským uprchlíkům (psychicky i ekonomicky, nabídnout jim třeba bydlení).

Cest k pomoci Ukrajině je spousta. Rozhodně bude dobré, když budeme Ukrajině jakkoli pomáhat. Dáváme tím Rusku najevo, že (jako většina světa) stojíme na její straně.

Jan Holub, 4.P

SOS Ukrajina – sbírka Člověk v tísni

Odkaz na darovací formulář.

Přejít do samostatné fotogalerie (13 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum