Školní výlet a exkurze 2. ročníku

Autor: Vlasta ŠorfováPublikováno: 14. července 2009Zobrazeno: 11176×Zařazení článku: exkurze
Školní výlet a exkurze 2. ročníku
Školní výlet a exkurze 2. ročníku

Za zvuku sbíječek, bagrů a nákladních aut odvážejících sutiny z rozkopané ulice jsme se v neděli 14. června ráno sešli na vlakovém nádraží v České Třebové. Odtud jsme, i přes zpoždění vlaku, vyrazili směr Děčín. Cesta uběhla rychle a bez větších komplikací, a tak jsme se vydali z Děčína autobusem do nedaleké vesničky Vysoká Lípa, která se měla v příštích několika dnech stát odpichovým bodem našich výprav. Už při jízdě autobusem jsme obdivovali lesy, louky a také skály Národního parku České Švýcarsko. Kemp ve Vysoké Lípě nám poskytl střechu nad hlavou a také místo pro odpočinek po namáhavých túrách.

Hned v devět ráno příštího dne jsme vyrazili na první cestu, která vedla přes Dolský mlýn, místo, kde se kdysi natáčela pohádka Pyšná princezna. Po žluté jsme dále došli až do nedaleké vísky Jetřichovice, odkud jsme pokračovali na Mariinu vyhlídku. Výhled na překrásnou krajinu kontrastoval s pozůstatky tři roky starého ničivého požáru. Dále nás červená stezka zavedla na Vilemíninu stěnu, vyhlídku s neméně krásným okolím. Pro některé byl další výstup na Rudolfův kámen náročnější, nakonec ale většina z nás překonala strach a únavu a s výšlapem se poprala. Po malé přestávce jsme pokračovali dál. Na rozcestí jsme se rozdělili, pár studentů se vydalo zpět do kempu a zbytek dále po červené. Došli jsme nejprve ke skalnímu hradu Šaunštejn, kde po třicetileté válce sídlili loupeživí rytíři. Po náročném výstupu se nám dostalo odměny v podobě nádherného výhledu. Jako poslední jsme navštívili Malou Pravčickou bránu.

Druhý den jsme se znovu kolem deváté ráno vydali na delší, celkově ale méně náročnou trasu. Lesem jsme došli po žluté až na Mezní Louku, odkud jsme pokračovali k Pravčické bráně. Cestu jsme proběhli jak nic a po malém výstupu se nám naskytl pohled na největší skalní bránu v Evropě. Ze všech vyhlídek jsme pořídili pěkné fotografie dominanty Českého Švýcarska a vyrazili jsme směr Hřensko. Ve městě plném tržnic nás naneštěstí zastihl déšť, a tak jsme počkali na autobus, který nás zavezl zpět na Mezní Louku. Bohužel jsme kvůli přemíře vody nakonec nejeli ani jednou ze známých soutěsek.

Příští den se znovu vyjasnilo a my jsme ve středu 17. června odjeli vlakem z Děčína zpět do České Třebové plni zážitků a se spoustou fotek a informací o kraji, který jsme navštívili. Znovu jsme se tak ujistili, že naše země skýtá spoustu krásných a zajímavých míst, která stojí za to vidět.

Za 2.A Vilém Šoulák

Přejít do samostatné fotogalerie (14 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum