Skleněné vlákno? Už to chápu!

Autor: Martina KunderováPublikováno: 21. června 2022Zobrazeno: 580×Zařazení článku: B-Ch, aktuality, exkurze
Gymnázium Litomyšl
Gymnázium Litomyšl

Je to již taková každoroční tradice, navštívit náš litomyšlský podnik s dlouholetou historií. Letos vyšla řada na nás, studenty septimy a třetího ročníku. V úterý 15. června jsme se proto vydali na vlastní kůži poznat tajemství výroby skleněných vláken do společnosti Saint-Gobain ADFORS. Doprovodem nám nebyl nikdo jiný než naše luxusní chemikářka paní učitelka Kunderová a pan učitel Jetmar, kteří statečně vedli výpravu gymnaziálních chemiků, ale i příznivců humanitních a jiných oborů.

Program, jenž byl pro nás přichystaný, byl vskutku nabitý, a proto jsme po příchodu na nic nečekali a hned se pustili do seznamování s historií firmy. Následně proběhlo školení o bezpečnosti na pracovišti pod vedením paní Vojáčkové. Věděli jste, že litomyšlský závod ADFORS (dříve Vertex) byl postaven již v roce 1950 a letos slaví sedmdesáté výročí od výroby první cívky skleněného vlákna?

Následovala půlhodinová přednáška pana Ing. Řehoře, který nám popsal areál firmy, produkty, ve kterých se skleněného vlákna využívá, a také proces, kterým musí projít sklářský kmen, než se z něho stane tenké mikrometrové skleněné vlákno. Nyní vám v rychlosti tento proces nastíním.

Nejdříve je nutné vyrobit sklo, které se vyrábí z takzvaného sklářského kmene. Jedná se o směs kaolínu, sklářského písku, vápence, colemanitu a dalších aditiv. Sklářský kmen se dopraví ke sklářské vaně, kde se roztaví na teplotu 1400 °C. Mimochodem – vana je postavená z chrom-oxidových cihel, které jsou schopny odolat teplotě tání skla, a cihly na jednu vanu stojí sto milionů korun. Tekuté žhavé sklo se poté systémem kanálů, tzv. feederem, dostává k tažnému stanovišti. Feeder přivádí sklo k platinové peci, což je malá vanička vyrobená z platinových plechů (konkrétně ze směsi platiny a rhodia), na jejímž dně je 1200 trysek o průměru 2 mm. Do trysek natéká sklo, vzniká tak vlákno, které je poté chlazeno vodou a vzduchem a je taženo na navíječky. V Litomyšli se takto vyrobí 230 tun skleněného vlákna za den.

Nově nabyté vědomosti jsme zanedlouho zužitkovali v soutěži o drobné ceny.

Po krátké pauze jsme se rozdělili, jelikož pro studenty chemického semináře byla připravena ještě jedna přednáška, tentokrát však více chemická a podrobná. Ostatní studenti, vybavení reflexními vestami, bezpečnostními brýlemi a špunty do uší, vyrazili za doprovodu pana Martiníka na průzkum samotného areálu a výrobny.

Prezentace pana Ing. Běťáka, která byla plná chemických vzorců a rovnic, předčila očekávání nás všech, včetně paní učitelky. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o skle, výrobě skla, jeho složení a samozřejmě výrobě a následné úpravě skleněného vlákna. Taková výroba je opravdu velmi energeticky náročná, a navíc běží nonstop. Pan inženýr nás chtěl zaskočit několika chemickými dotazy, ale my jsme se nedali, a někteří studenti dokonce svou odpovědí pana inženýra ohromili. Po přednášce jsme i my chemici absolvovali prohlídku výrobny, na kterou jsme se moc těšili.

Závěrem bych chtěla za obě třídy poděkovat zaměstnancům firmy ADFORS, kteří pro nás tento program a prohlídku připravili. Moc jsme si to užili, zároveň obohatili naše vědomosti a věřím, že příští rok budou z návštěvy naši mladší spolužáci stejně nadšení jako my.

Zuzana Pilařová, 7.P

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum