S chemií za krásou farmakologie

Autor: Petra JaklováPublikováno: 4. října 2016Zobrazeno: 13125×Zařazení článku: B-Ch, aktuality, exkurze
S chemií za krásou farmakologie (foto Petra Jaklová)
S chemií za krásou farmakologie (foto Petra Jaklová)

Ve čtvrtek 22. 9. jsme se my, studenti chemického semináře ze septimy a 3. ročníku, vydali spolu s paní profesorkou Jaklovou a Kunderovou na velmi zajímavou exkurzi do botanické zahrady v Hradci Králové a do Českého farmaceutického muzea v Kuksu.

V botanické zahradě nás čekalo setkání s mnoha zdejšími i cizokrajnými rostlinkami, které mají spoustu léčivých vlastností, ale mohou být i nebezpečné pro někoho, kdo je neumí správně používat. A přestože jsme nemohli vyzkoušet, jak umí plamatka umrtvit dutinu ústní, a konopí bylo pouze technické, což znamená, že neúčinkovalo, byl to pro nás zážitek.

Druhá část naší exkurze se odehrávala v nádherných barokních lázních obklopených Ctnostmi a Neřestmi Matyáše Bernarda Brauna. Tady se nachází farmakologické muzeum, kde nás pan průvodce seznámil s historií lékáren. Ta původní, která se v Kuksu zachovala, pochází z 18. století. Všechny nás zaujaly stojatky na léky s nápisy jako Dračí krev, Kůstky z jeleního srdce nebo Bobří zuby. Paní profesorky byly unešené z lékárenské táry a pro mě byl zážitek už jenom to, že jsem viděla jednorožce. Také jsme si prohlédli výstavu novějších lékáren, pokusili se vyrobit vlastní tablety a úspěšně se vrátili domů.

Kateřina Macková, 3.A

Přejít do samostatné fotogalerie (14 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum