Rajhrad + Brno – sekunda na literární exkurzi

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 15. června 2017Zobrazeno: 9876×Zařazení článku: Čj-L, aktuality, exkurze
Rajhrad + Brno – sekunda na literární exkurzi
Rajhrad + Brno – sekunda na literární exkurzi

Ve čtvrtek 8. června se třída 2.P v doprovodu paní učitelky Dřímalové a Dvořákové vypravila za poznáním na literární exkurzi. Po cestě se nestalo nic převratného, a tak jsme všichni ve zdraví dorazili do Rajhradu, kde v prostorách kláštera sídlí Památník písemnictví na Moravě

Můj první dojem z kláštera byl úžasný. Po obvyklém focení a obdivování mohutnosti kláštera jsme se rozdělili do dvou skupin. Naše skupina v čele s p. uč. Dřímalovou se vydala nejdříve na prohlídku po klášteře s průvodcem. Naše průvodkyně nám sice sdělovala spousty zajímavých informací, ale na můj vkus moc spěchala. Prošli jsme skoro celý areál kláštera a dozvěděli jsme se něco o historii tohoto kláštera: Benediktinský klášter v Rajhradě byl založen v 1048 za knížete Břetislava. Momentálně v klášteře žije pouze osm mnichů (žijí na faře, kam se přesunuli kvůli turistům). V roce 1722 byl klášter přestaven podle návrhů architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela(mezi Santiniho další stavby patří např.poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou nebo poutní kostel Jména Panny Marie).

Rajhradský klášter bohužel nebyl nikdy dostavěn kvůli nedostatku donátorů (sponzorů). V roce 1813 bylo zde na Moravě uzákoněno opatství. Bohužel za období komunismu byl klášter poničen a skoro celé jeho někdejší bohatství bylo vyrabováno a rozprodáno. Po roce 1989 prošel klášter další rekonstrukcí. Ze všech informací mě zaujalo heslo mnichů ORA ET LABORA - modli se a pracuj.

Poté jsme se přesunuli na druhou část našeho programu: Příběh knihy. Knihovna, ve které jsme druhou část absolvovali, byla majestátní. Tato knihovna čítá přes 65 000 historických svazků. Má zabudované schodiště, které se nám nepodařilo odhalit, proto nám až paní průvodkyně tajemství odhalila. Na knihovně mě hned zaujala nádherná freska na stropě, která hrála všemi barvami. Dále tu byl výrazný globus, který byl doopravdy obrovský. Paní lektorka nás seznámila s historickým vývojem knihy. Zabývali jsme se i otázkami, jestli je lepší e-kniha, nebo papírová kniha a proč. Já osobně dávám stoprocentně svůj hlas tištěné podobě knihy, ale začala jsem celou věc vnímat jinak, a to z hlediska ekologie, z tohoto hlediska se přikláním k e-knize.

Vysvětlili jsme si nové pojmy, jako např. skriptorium, exlibris…Vyplňovali jsme pracovní listy, a dokonce jsme viděli i makety nejdražších knih v rajhradské knihovně. Originální knihy jsme potom měli šanci vidět v proskleném trezoru ve výstavě Písemnictví na Moravě, kde se mi nejvíce líbilo zpracování časové osy na zdi. V neposlední řadě jsme ve zbývajícím čase rychle prolétli i výstavu zasvěcenou Josefu Kainarovi. Nakonec jsme se ještě rychle porozhlédli po opatském chrámu sv. Petra a Pavla.

Po ukončení celého úžasného programu v Benediktinském opatství v Rajhradě jsme autobusem dojeli do centra Brna, kde jsme dostali hodinový rozchod. V tomto volném čase si většina studentů 2.P zašla na oběd a na obhlídku okolních obchodů. Po posilnění jsme byli všichni připraveni na program s názvem: Po stopách brněnských pověstí, který jsme měli absolvovat s průvodcem. Paní průvodkyně si nás vyzvedla na Staré radnici a hned začala vyprávět první pověstí o brněnském drakovi.

Nebudu reprodukovat každou pověst zvlášť, ale popíšu vám, co všechno jsme viděli. Prošli jsme skrz naskrz skoro celé Brno. Nejprve jsme tedy začali u již zmíněné Staré radnice, náš druhý cíl byl Zelný trh, poté jsme pokračovali ke katedrále sv. Petra a Pavla, dále jsem viděli Kapucínskou hrobku a potom jsme prošli Denisovy sady. Denisovy sady byly krásné, celou dobu jsem si pohrávala s myšlenkou, jaké by to asi bylo, sednout si tu na trávu a číst…

No, ale zpátky k naší túře…Prošli jsme Dominikánské náměstí a potom už nás čekala jenom poslední zastávka - kostel sv.Jakuba. Legenda, která je spojena s tímto kostelem, se mi líbila ze všech nejvíc, a proto vám ji jenom stručně převyprávím..

Na Petrově se tou dobou, kdy se budoval kostel sv. Jakuba také stavělo, a tak se tyto dva kostely začaly předhánět v tom, kdo bude lepší. Na Petrově měli víc peněz, u Jakuba zase šikovnějšího kameníka, a proto u Jakuba šla práce rychleji od ruky. Na Petrově tedy zařídili, aby byl kameník vyhnán z Brna. Kameník slíbil, že odejde, ale poprosil, aby mohl dostavit poslední okno. Po dokončení tohoto okna skutečně odešel. Měšťanům se dalšího dne naskytl zajímavý pohled. Na okně byl nahý panáček vystrkující svou holou zadnici k Petrovu, směrem na ty, kteří ho vyhnali.

Po tomto náročném dnu jsme byli všichni rádi, že si můžeme odpočinout v autobuse po cestě domů.

Exkurze byla podle mého názoru dokonalá.

Kateřina Novotná, 2.P

Přejít do samostatné fotogalerie (44 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum