Raft a canyoning - Slovinsko 2017

Autor: Šárka ChalupníkováPublikováno: 25. června 2017Zobrazeno: 8593×Zařazení článku: Tv, aktuality, exkurze
Raft a canyoning - Slovinsko 2017
Raft a canyoning - Slovinsko 2017

V neděli 4. června 2017 večer se zájemci z různých tříd vydali autobusem na dlouho očekávaný zájezd do Slovinska. Čekal nás tam bohatý program, zejména turistika a vodní aktivity.

Cestou do slovinského Bovce, kde jsme kempovali, nás potkal malý problém, a sice porucha autobusu, kvůli které jsme na místo určení dorazili s několikahodinovým zpožděním. Naštěstí se podařilo autobus opravit a cesta zpátky do Litomyšle probíhala podle plánu.

V kempu nás přivítala dvojice instruktorů, kteří měli na starost náš program. Postavili jsme stany, najedli jsme se a vyrazili na krátkou procházku, abychom se seznámili s přírodou, ve které budeme trávit několik následujících dní. Procházeli jsme lesem, přes visuté lávky a obdivovali místní hory a lesy. Po návratu jsme se navečeřeli, dostali informace k dalšímu dni a strávili první noc ve stanech.

Jelikož nám některé dny počasí příliš nepřálo, vydali jsme se druhý den, tedy v úterý, do Škocjanských jeskyní zapsaných na seznamu UNESCO od roku 1996. Když jsme tam přijeli, vyšli jsme si opět na procházku po okolí, abychom viděli propasti (obrovská propast Velika dolina je hluboká 165 metrů) a další úkazy spojené s místní krasovou oblastí. Poté jsme šli přímo do jeskyní, kde nám anglickým výkladem příjemná průvodkyně popisovala tyto podzemní prostory. Nakonec jsme dostali chvíli volna, abychom nakoupili suvenýry, nasvačili se a přemístili se zpět k autobusu, kam jsme dosedli poněkud vyčerpaní.

Třetí den, ve středu, nás čekal adrenalinovější program. Tento den jsme se rozdělili na dvě skupiny, dopoledne čekal rafting jednu skupinu, zatímco druhá byla na túře a odpoledne naopak. Ti, co neměli zapsaný rafting, si mohli vybrat, jestli půjdou na túru dopoledne, odpoledne nebo na obě. Počasí nám opět nepřálo, a tak se túry nakonec zrušily – rafting se ale nerušil, na řece déšť ničemu nevadí. Nakonec jsme ale měli štěstí – než jsme nasedli do raftů, pršet přestalo, a začalo zase až ve chvíli, kdy jsme vystoupili. Mokří jsme byli tak jako tak, ale o to lepší máme zážitek. Nádherná řeka Soča byla pro naši úroveň (většinou tedy úroveň „nikdy jsem na tom neseděl“) na hranici sjízdnosti, měli jsme tedy zaručený nejlepší možný adrenalinový zážitek.

Čtvrtý den se opět nesl ve znamení adrenalinového sportu, tentokrát se zájemci vydali na canyoning. Stejně jako ve středu jsme byli rozděleni do skupinek, tentokrát se na túru šlo – konkrétně šlo o výšlap na Svinjak. Tedy ne na celý, ale na část, odkud jsme měli krásný výhled – Čelo. Pokochali jsme se, šli zpátky dolů a cestou do kempu jsme se vykoupali v řece. Canyonáře čekal dvacetiminutový výstup v plavkách na kopec, kde si oblékli neopreny a potom klouzali a skákali do vody, slaňovali vodopády, plavali… Celá cesta dolů trvala asi hodinu a půl a myslím, že spousta z nich by to zkusila znovu, kdyby měla příležitost.

Pátek byl poslední den zájezdu, a tak jsme si sbalili všechny věci, nanosili je do opraveného autobusu a vyrazili zpět do Litomyšle. Nejeli jsme ale přímo domů, nenechali jsme si totiž ujít možnost zastavit se v Itálii u dvou překrásných jezer Laghi di Fissine. Zde jsme opět měli čas na procházku, obešli jsme horní jezero a sešli se u dolního, kde si nás vyzvednul pan řidič a odvezl nás bezpečně zpátky domů.

Děkujeme především paní Chalupníkové za (určitě náročnou) organizaci, ale také paní Stuchlé, která se k paní Chalupníkové připojila a celý zájezd s námi absolvovala.

J. Edlmanová a M. Sadílková, sexta

Přejít do samostatné fotogalerie (118 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum