Pražský hrad a Museum Kampa – kvintáni na literární exkurzi v Praze

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 27. října 2015Zobrazeno: 15964×Zařazení článku: Čj-L, aktuality, exkurze
Pražský hrad a Museum Kampa – kvintáni na literární exkurzi v Praze (foto Marie Dřímalová)
Pražský hrad a Museum Kampa – kvintáni na literární exkurzi v Praze (foto Marie Dřímalová)

Středa 30. září začala pro naši třídu - kvintu probuzením do chladného a ještě temného rána. Všechny nás čekala cesta přeplněným autobusem do České Třebové, kde jsme nastoupili do vlaku a rozmístěni v kupé s dalšími pasažéry jsme celou cestu do Prahy (doufejme zdárně) reprezentovali naše gymnázium.

Po příjezdu do Prahy nás čekal přesun. Z vlaku do metra, z metra do pražských ulic a příjemnou procházkou až k Letohrádku královny Anny, kde jsme si zopakovali naše první poznatky z referátů a pokračovali jsme Královskou zahradou kolem Zpívající fontány, Míčovny až na nádvoří Hradu samotného. Chvilku jsme si odpočinuli a poté jsme se vydali na prohlídku Baziliky svatého Jiří, kde bylo opravdu na co koukat. Stejně jako ve Zlaté uličce, klenotu Pražského hradu (když prozatím trochu opomeneme Katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha). A právě katedrála byla naší další zastávkou. Všichni jsme sestoupili do krypty a viděli tolik památek po slavných stavitelích, vládcích i osobnostech, které jsou v katedrále zvěčněny a budou ještě dlouho. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací a po prohlídce Starého královského paláce s impozantním Vladislavským sálem, našeho posledního objektu na Pražském hradě, jsme byli velmi potěšeni, když jsme byli pochváleni paní průvodkyní za naši pozornost a znalosti.

Po kulturně-historické vložce nastal hromadný přesun na Václavské náměstí, kde jsme dostali bojový úkol dne - přesunout se z Václavského náměstí na náměstí Staroměstské, pokud možno bez větších ztrát. Bez pár opozdilců a zmatených lidí se sice tento úkol neobešel, ale lze konstatovat, že úkol byl splněn na sto procent a mohli jsme na sebe být hrdí a uznat, že jsme možná opravdu od té primy dospěli. V našem volném čase stráveném (doufejme, že nejen) na cestě z bodu A (Václavského náměstí) do bodu B (Staroměstského náměstí) jsme se stihli občerstvit a fyzicky i psychicky se připravit na další přesun.

Tentokrát do Musea Kampa - do budov Sovových mlýnů. Tam nás čekala milá mladá průvodkyně, která nás nejdříve zavedla na dechberoucí vyhlídku objektu, odkud jsme mohli vidět snad všechny klenoty Prahy. Po zopakování pár faktů o Sovových mlýnech, neobyčejné osobnosti, mecenášce a sběratelce umění Medě Mládkové jsme se přesunuli k samotným dílům, a to nejdříve ke kolekci děl mistra abstraktní malby Františka Kupky, poté k surrealistickým dílům Toyen a nakonec jsme zhlédli tvorbu Kamila Lhotáka. Někteří z nás by sice uvítali méně komentování významů obrazů, protože každý měl (jak by se dalo čekat) trochu jiný názor a každý obraz vnímal jinak. I tak byla prohlídka ale velmi obohacující a zajímavá, a myslím, že nakonec nikdo z nás nelitoval, že se do Prahy na exkurzi vydal.

Po výstavě jsme se všichni už trochu unaveně přesunuli zpátky na vlakové nádraží, nastoupili do vlaku a spokojeně uháněli domů. Ve vlaku se nálada zase zvedla, cestu jsme si asi všichni užili a na exkurzi budeme v dobrém vzpomínat. Jen závěrem za třídu kvintu děkujeme paním profesorkám Dřímalové a Pulgretové, že s námi exkurzi podstoupily, a těšíme se zase na nějakou další.

Magdalena Sadílková a Bohdana Sýkorová, 5.P

Přejít do samostatné fotogalerie (50 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum