Praha - literárně-historická exkurze pro 3. ročník a septimu

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 29. dubna 2010Zobrazeno: 15494×Zařazení článku: Čj-L, aktuality, exkurze
Praha - literárně historická exkurze pro 3. ročník a septimu (foto Marie Dřímalová)
Praha - literárně historická exkurze pro 3. ročník a septimu (foto Marie Dřímalová)

Ve středu 7. dubna 2010 se třeťáci a septimáni vydali na exkurzi do našeho hlavního města. Stejný cíl – Prahu – měli v těchto dnech i americký prezident Barack Obama a ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Zatímco tito státníci mířili do Prahy s předsevzetím omezit počet nukleárních zbraní, gymnazisté z Litomyšle navštívili naši metropoli s úmyslem rozšířit své vědomosti a znalosti o „matce měst“.

Náš program začal v Židovském muzeu. Studenti si vyslechli přednášku o tradicích a zvycích židů (podrobný výklad pojmů judaismu – chanuka, purim, pesach, šabat, jom kipur, roš ha-šana, kohen, levi, mezuza, chupa…).

Poučnou přednášku fundovaných lektorek pak doplnila prohlídka expozic Židovského města – Starého židovského hřbitova (nachází se zde téměř 12 tisíc náhrobních kamenů, počet pochovaných je ovšem mnohem vyšší), Staronové synagogy (postavené v raně gotickém stylu), Klausové synagogy s expozicí „Židovské tradice a zvyky“ (na galerii je představen každodenní život židovské rodiny a zvyklosti spojené s narozením, obřízkou, svatebním obřadem apod.). Velmi působivá byla prohlídka Pinkasovy synagogy – na jejích zdech jsou ručně napsána jména asi 80 tisíc českých a moravských Židů, kteří se stali oběťmi nacistické perzekuce.

Téměř tříhodinový program završila prohlídka Španělské synagogy, postavené v maurském slohu v 19. stol. (bohatá výzdoba – zlacení, orientální motivy; zajímavost – působil zde jako varhaník František Škroup – skladatel české hymny).

Z Josefova – Židovského města mířily naše kroky na vltavské nábřeží – do „zlaté kapličky“. Průvodce nám představil naši první divadelní scénu od sklepa (základních kamenů) až po střechu (Schnirchovy trigy). Na vlastní oči studenti viděli díla generace Národního divadla (architekti Josef Zítek, Josef Schulz, výtvarníci Mikoláš Aleš, František Ženíšek, J.V.Myslbek, Václav Brožík a další).

Za spuštěnou Hynaisovou oponou se připravovala scéna k večernímu představení Sluha dvou pánů s Miroslavem Donutilem v titulní roli. Tuto inscenaci jsme však v plánu neměli, čekala nás hra Ireny Douskové Oněgin byl Rusák v Divadle v Dlouhé. Na jevišti se představil prakticky celý soubor divadla, herci se stali současně i skvělými muzikanty a zpěváky. Představení navazuje na bestseller Hrdý Budžes (v hlavní roli s Barborou Hrzánovou – cena Thalie) a sleduje osudy pražských gymnazistů za doby normalizace v 80. letech. Důležitou složkou byla hudební čísla, zazněly například písně V stínu kapradiny Jany Kratochvílové, Pražákům, těm je hej Michaela Kocába, zakázaných písničkářů Merty, Mišíka, Kryla aj.

Pro studenty toto tříhodinové představení znamenalo seznámení s dobou, kterou na vlastní kůži nezažili, pro přítomné pedagogy pak vzpomínku na léta studia za dob husákovského socialismu.

Přejít do samostatné fotogalerie (32 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum