Po stopách Jaroslava Haška

Autor: Ivana PulgretováPublikováno: 30. června 2017Zobrazeno: 7575×Zařazení článku: Čj-L, aktuality, exkurze
Po stopách Jaroslava Haška
Po stopách Jaroslava Haška

Literární exkurze kvartánů a prváků letos směřovala na Vysočinu, vydali jsme se totiž po stopách Jaroslava Haška. Do Lipnice nad Sázavou - malého městečka, kde v malém domku pod hradem a nedaleké hospodě spisovatel strávil konec svého života a kde také v necelých čtyřiceti letech umírá.

Exkurzi jsme zahájili u již zmíněného domku, následovala prohlídka hradu s barvitým a fundovaným výkladem průvodce Jonatána a poté jsme zamířili na zdejší hřbitov položit Jaroslavu Haškovi na náhrobek ve tvaru knihy nikoliv květinu, ale to co mu bylo bližší, a to pivo. Samozřejmě jsme se cestou zastavili v hospodě U České koruny, kde vznikla celá řada příběhů dobrého vojáka Švejka a kde je dnes hostinským jeho vnuk Richard.

Počasí nám přálo, a tak jsme se mohli vydat na další část naší exkurze – putování kolem zatopených žulových lomů, tedy kolem všech reliéfů a soch Radomíra Dvořáka, které tvoří Národní památník odposlechu. Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči, reliéfy, a sochy Nomen omen a Hlava XXII. jsme si prohlédli během krátké, asi 4kilometrové, procházky lesem v okolí Lipnice.

Co nám ale nepřálo, to byla dopravní situace na našich silnicích, a tak jsme poslední plánovanou část naší exkurze – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého - jen zahlédli na vršku Zelené hory ve Žďáru nad Sázavou. Tak příště!

Přejít do samostatné fotogalerie (58 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum