Pánové, vy jste kuřáci!?

Autor: Martina KunderováPublikováno: 6. dubna 2022Zobrazeno: 520×Zařazení článku: B-Ch, aktuality, soutěže
Chemická olympiáda kategorie B (foto Vojtěch Juza a Štěpán Dostál)
Chemická olympiáda kategorie B (foto Vojtěch Juza a Štěpán Dostál)

Na začátku dubna 2022 v naší laboratoři proběhlo praktické kolo nejvyšší kategorie chemické olympiády. Úspěšně se jej zúčastnila skupina ostřílených přírodovědně orientovaných matadorů ze septimy. Pánové Dostál, Juza, Novotný a Šilar se pokusili o analýzu rhodanidových aniontů ze svých slin. Proč právě z nich? Do slin se rhodanidy dostávají jako metabolické produkty řady biotranformačních reakcí těla, přičemž jejich vyšší koncentrace se dává do souvislosti především s expozicí daného jedince tabákovému dýmu. Obecně známe koncentraci těchto iontů u nekuřáků. U kuřáků (včetně pasivních) bývá 6x-12x vyšší! Na druhé straně se nejedná o důkaz jednoznačný, koncentraci rhodanidů ve slinách zvyšuje i konzumace některých potravin (mandle, řeřicha, pivo).

Tato metoda je krásně barevná a funguje na principu převedení bezbarvých iontů na červený komplex, jehož schopnost absorbovat konkrétní vlnové délky světla závisí na koncentraci molekul. Tato metoda patří mezi spektrofotometrické. Paradoxní na tom bylo, že jsme neměli k dispozici spektrofotometr, a museli jsme to zvládnout bez něho. Vyžadovalo to od kluků kvalitní přípravu, nastudování klíčových pojmů jako intenzita, transmitance, absorbance, regrese přímky, kalibrace a stažení aplikace RGB color detector do mobilu.

V laboratoři se neztratili, s úkolem se úspěšně poprali a celkovým počtem bodů se nominovali do krajského kola CHO, které proběhne 23. 4. v Pardubicích.

Poznámka: Z jejich analýzy vyplynulo, že cigaretám úplně nefandí =)

Přejít do samostatné fotogalerie (15 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum