Památník hrdinů heydrichiády + Židovské muzeum - septima na literární exkurzi

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 21. května 2018Zobrazeno: 11056×Zařazení článku: Čj-L, aktuality, exkurze
Památník hrdinů heydrichiády + Židovské muzeum - septima na literární exkurzi
Památník hrdinů heydrichiády + Židovské muzeum - septima na literární exkurzi

Je deštivo, brzy ráno, slunce v nedohlednu, a přece vstáváme ochotněji než obvykle. Čeká nás exkurze do Prahy, jedna z nejočekávanějších za náš sedmiletý pobyt na gymnáziu. Chystáme se vydat po stopách dějin antisemitismu a atentátu na Heydricha.

Scházíme se v nádražní hale v České Třebové a čekáme na vlak. Odjíždíme bez zpoždění, cesta rychle ubíhá. V Chocni nabíráme další studenty a náš cíl už je jen Praha. I tady prší. Je štěstí, že jsme si naplánovali program, kdy se budeme zdržovat spíše pod střechou.

Naše první kroky vedou z nádraží do Maiselovy ulice, kde sídlí Židovské muzeum. Ve čtvrt na jedenáct začíná přednáška na téma Dějiny antisemitismu. Posloucháme povídání o vývoji antisemitismu od počátku až do minulého století a nakonec se dostaneme ještě k aktuální situaci. Paní přednášející se nezdá z naší třídy úplně nadšená, protože komunikujeme velmi stroze, ale i tak si odnášíme spoustu zajímavých poznatků a také poznámek v sešitech.

Následně si nás přebírá druhá lektorka a jdeme se podívat do Staronové synagogy – nejstarší stále fungující synagogy u nás. Mužská část povinně nasazuje na hlavu kipu, kterou dostane u vchodu, ženská část nepovinně. Opět posloucháme zajímavý výklad, prohlížíme se krásný prostor synagogy a poté pokračujeme dál. Míříme do Pinkasovy synagogy, k níž přiléhá Starý židovský hřbitov.

Pinkasova synagoga je zajímavá v mnoha ohledech. V hlavním prostoru jsou zdi popsány jmény téměř 80 tisíc Židů, kteří přišli o život během holocaustu. I zde muži nosí jarmulky. V horních prostorách je výstava obrázků, které nakreslily děti v Terezíně pod vedením výtvarnice, která se je snažila zabavit a hrozné chvíle jim zpříjemnit. I tuto výstavu si prohlédneme a následuje přesun na Starý židovský hřbitov. Opět vyslechneme informace o hřbitově, poté se jdeme podívat přímo na něj. Procházíme kolem náhrobků, některé zde jsou již několik set let – nejstarší je z 15. století. Průvodkyně nám vysvětluje, co znamenají symboly vyobrazené na náhrobcích, např. hrozen, palma, zvednuté ruce aj. Končíme návštěvu areálu Židovského muzea a čeká nás asi hodinové osobní volno.

Scházíme se v 15 hodin u chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde začínáme program zhlédnutím dokumentu o atentátu na Reinharda Heydricha. Stručně a zajímavě shrnuje podstatné informace a souvislosti. Po skončení dokumentu se jdeme podívat do prostoru krypty, kde se parašutisté 21 dní schovávali, a kde také probíhal jejich poslední boj. Paní lektorka vypráví o tom, jak se jim zde žilo (hrozně), a jaký byl průběh onoho boje. Mnozí neudrží slzu a s pohnutím se přesouváme nahoru do kostela. Vidíme místa, kde se atentátníci bránili a kde padli.

Za celý den jsme absolvovali poměrně náročný program, a tak se již pomalu přesouváme na vlak, chvíli strávíme na nádraží, kde se občerstvíme, a pak už usedáme do sedaček, vstřebáváme pocity a zážitky a uháníme domů. Z České Třebové se domů dopravíme každý po své ose.

Jsem ráda, že nám exkurze dala mnoho témat, nad kterými lze přemýšlet, a že jsme zase trochu vzdělanější.

Johana Edlmanová, 7.P

Přejít do samostatné fotogalerie (10 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum