Oktáva na poslední exkurzi aneb Štěstí si za onyxovou stěnu nekoupíš...

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 19. února 2018Zobrazeno: 11954×Zařazení článku: Čj-L, aktuality, exkurze
Oktáva na poslední exkurzi aneb Štěstí si za onyxovou stěnu nekoupíš...
Oktáva na poslední exkurzi aneb Štěstí si za onyxovou stěnu nekoupíš...

Brzké vstávání do mrazivého čtvrtečního rána – pro gympláka v maturitním ročníku skoro nadlidský úkol. Nutno ale podotknout, že tentokrát to vážně stálo za to a poslední literárně-historická exkurze naší kariéry na tomto ústavu byla jedna z nejlepších, které jsme tu měli šanci zažít!

Po příjezdu do Brna a krčení se v přecpaných ranních tramvajových linkách jsme dorazili na místo určení, kterým byla architektonická památka UNESCO – vila Tugendhat. Toto funkcionalistické dílo německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe bylo zrealizováno na zakázku manželů Grety a Fritze Tugendhatových. Nutno podotknout, že když je člověk vidí na vlastní oči, nechce ani věřit tomu, že něco tak moderního, čistého a luxusního mohlo vzniknout v roce 1928. Je ale pravda, že i za tak poměrně krátkou dobu si tato stavba prošla mnoha významnými historickými okamžiky, ať už pro rodinu Tugendhatovu, nebo pro náš celý národ. Protože Tugendhatovi byli Židé, pod tlakem narůstajícího vlivu nacistického Německa a Norimberských zákonů museli emigrovat, a vila tak zůstala napospas fašistům, po válce sovětským vojákům, chvíli v ní byla taneční škola, poté rehabilitační ústav a až v roce 1969 byla zapsána do Státního seznamu kulturních památek. V 80. letech prošla četnými rekonstrukcemi, které bývají velmi často kritizovány, zvláště kvůli výměně jedinečné prosklené stěny, ze které je krásný výhled na celé Brno. V roce 1993 zde byla podepsána dohoda o rozdělní Československa. Dalším důležitým momentem bylo zapsání vily do seznamu památek UNESCO v roce 2001.

V těchto dnech ve vile probíhá natáčení filmu o osudech rodiny Tugendhatových. Scénář filmu vznikl podle knihy anglického autora Simona Mawera Skleněný pokoj a do kin by měl přijít na jaře 2019.

Dalším bodem naší exkurze byla Moravská galerie a edukační program ART IS HERE!, ve kterém jsme zhlédli stálou expozici české moderny a meziválečné avantgardy, dozvěděli se mnoho o jednotlivých moderních uměleckých směrech a zkusili si zapojit naši představivost i mozek.

Domů jsme dojeli vyčerpaní, ale plni nových poznatků, mezi něž bych zařadila hlavně jeden – za onyxovou stěnu a luxusní dům si štěstí nekoupíš.

Tereza Pulgretová, 8.P

Přejít do samostatné fotogalerie (7 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum