Návštěva ze Země vycházejícího slunce

Autor: Jiří Prokop, MSc.Publikováno: 15. září 2011Zobrazeno: 13549×Zařazení článku: aktuality, mezakt
Návštěva ze Země vycházejícího slunce
Návštěva ze Země vycházejícího slunce

V prvních dnech školního roku (1. až 4. září) navštívila Litomyšl a naši školu skupina patnácti japonských studentů doprovázená dvěma průvodci zastupujícími pořadatelské agentury Čikjú No Arukikata a Sakura Communication Services. Všichni účastníci návštěvy jsou studenty různých státních a soukromých univerzit z celého Japonska, které spojuje společný zájem o poznávání historie, kultury i současného života v zemích střední Evropy, zvláště pak v České republice. Návštěva Litomyšle se uskutečnila na závěr jejich devítidenního pobytu v naší zemi, během kterého navštívili také Prahu, Českou Třebovou a Nové Hrady.

První den pobytu v našem regionu zahájili naši japonští hosté v České Třebové, kde si prohlédli nejstarší románskou památku východních Čech, rotundu sv. Kateřiny ze 13. století, a dále moderní železniční a autobusový Terminál Jana Pernera, otevřený v loňském roce. Z České Třebové odcestovali pak do Nových Hradů, kde si prohledli místní rokokový zámek a potom už následoval příjezd do Litomyšle a setkání s hostitelskými rodinami, u kterých pobývali po celou dobu jejich pobytu v Litomyšli. Byly to hostitelské rodiny nejen z Litomyšle, ale i z České Třebové, Dlouhé Třebové, Morašic, Sebranic a Jaroslavi, většina z nich byly rodiny studentů našeho gymnázia.

Druhý den pobytu v Litomyšli měli naši hosté volné dopoledne k individuální prohlídce města a k nakupování. Odpoledne pak společně navštívili gymnázium, kde se setkali s našimi studenty a v aule si navzájem předvedli připravené prezentace na témata týkající historie, kultury i současného života v obou zemích, včetně krátkých hudebních a tanečních vystoupení. Po setkání ve škole následovala společná večeře v restauraci U Medvěda, kde byla formou rautu připravena a nabízena převážně tradiční jídla české kuchyně. Význam tohoto setkání podtrhla i účast „Ambasadora města Litomyšl v Japonsku“ pana Kazutani Andó a dvou novinářů v Japonsku známého a oblíbeného časopisu Mijúdžin, kteří se obou těchto akcí zúčastnili.

Třetí den zahájili naši hosté společnou prohlídkou Státního zámku Litomyšl, rodného bytu Bedřicha Smetany a přilehlých Klášterních zahrad a potom následovala společná procházka městem s výkladem o jeho historii, pamětihodnostech, kulturních tradicích i současném životě. Odpoledne strávili individuálně s hostitelskými rodinami, které pro ně připravily vlastní program, do kterého však mnohé z nich zahrnuly také Hradozámeckou noc a setkání s bílou paní na litomyšlském zámku.

Čtvrtý den byl pro naše hosty posledním dnem jejich pobytu nejen v Litomyšli, ale i v České republice. Po dopoledním rozloučení s hostitelskými rodinami odcestovali společně do Prahy na letiště Ruzyně, odkud pak v odpoledních hodinách odletěli zpět domů do Japonska.

Slzy v očích nejen hostů, ale i jejich hostitelů, bez kterých se loučení s hostitelskými rodinami neobešlo, jen potvrzovaly upřímnost slov, kterými naši hosté vyjadřovali poděkování a vděčnost za nevšední pohostinnost, jež jim hostitelské rodiny po celou dobu jejich pobytu v Litomyšli projevovaly, a zároveň se staly i příslibem toho, že nová přátelství zde navázaná vydrží a budou se i nadále rozvíjet a posilovat, a to i přes mimořádnou geografickou vzdálenost a kulturní rozdílnost obou zemí.

Přejít do samostatné fotogalerie (27 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum