Návštěva z japonského města Macumota

Autor: Jiří Prokop, MSc.Publikováno: 30. května 2012Zobrazeno: 12779×Zařazení článku: aktuality, mezakt
Návštěva z japonského města Macumota
Návštěva z japonského města Macumota

Od roku 2004, kdy město Litomyšl navázalo spolupráci s japonským čtvrtmiliónovým městem Macumoto v prefektuře Nagano, se pravidelné návštěvy představitelů a významných osobností tohoto města v Litomyšli staly již tradicí. Poslední z nich se uskutečnila ve dnech 14. a 15. května a zúčastnilo se jí 16 členů Společnosti přátel Smetanovy Litomyšle, z nichž mnozí jsou představiteli nejen vedení města, ale i dalších významných společenských, kulturních, vzdělávacích i zdravotnických ústavů a institucí.

Na programu prvního dne jejich pobytu vedle prohlídky města a zámku, oficiálního přijetí starostou města na zámku a slavnostní recepce v hotelu Aplaus byla také návštěva Gymnázia Aloise Jiráska s účastí na hodině výuky japonského jazyka. Pro tuto hodinu si studenti pod vedením svého učitele připravili ukázku konverzačních cvičení, netradičních forem procvičování gramatiky a dále počítačové prezentace věnované japonským kulturním památkám UNESCO, tradičním zahradám a moderní architektuře japonských velkoměst. Tyto prezentace vytvořili studenti Jan Bíbus, Albert Edlman, Tereza Paulíčková a David Lašek. Na uvítanou i na závěr hodiny zazpívali studenti za houslového doprovodu Davida Laška dvě japonské písně, které jsou v Japonsku tak známé a populární, že se hosté ke zpívajícím studentům spontánně připojovali. K příjemné atmosféře přispěly značnou měrou také Eliška a Maruška Maršálkovy, které upekly a hostům nabídly vynikající moravské koláče. Této mimořádné hodiny japonštiny se zúčastnilo také vedení školy v čele s paní ředitelkou Ivanou Hynkovou a dále pan Kazutani Andó z Tokia, milovník Litomyšle a nadšený organizátor spolupráce obou měst, kterého studenti znají již z několika předchozích návštěv našeho gymnázia. Všichni hosté byli s obsahem prezentovaných aktivit a s jazykovou úrovní zúčastněných studentů tak spokojeni, že když na závěr hodiny předseda Společnosti přátel Smetanovy Litomyšle pan Jošinobu Kubota navrhl, aby naši studenti byli v příštích letech pravidelně zváni ke krátkodobým pobytům ve městě Macumoto, nadšeně souhlasili.

Návštěvu japonských přátel na naší škole je tedy možno považovat za velmi úspěšnou a přínosnou pro další spolupráci mezi významnými institucemi obou měst, k nimž se Gymnázium Aloise Jiráska tímto již definitivně zařadilo.

Přejít do samostatné fotogalerie (18 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum