Národní kolo soutěže EXPO Science AMAVET 2017

Autor: Martina KunderováPublikováno: 5. května 2017Zobrazeno: 16153×Zařazení článku: B-Ch, aktuality, ocenění, soutěže
Národní kolo soutěže EXPO Science AMAVET 2017
Národní kolo soutěže EXPO Science AMAVET 2017

Ano, my jsme z Litomyšle. - A vy jste také z Litomyšle?

Konec dubna byl na naší škole ve znamení mnoha událostí. Jednou z nich se stala účast našich studentů v národním kole soutěže EXPO Science AMAVET 2017. Soutěž probíhala ve dnech 27. a 28. dubna na půdě Akademie věd ČR v Praze.

Letošní ročník byl z pohledu našeho gymnázia mimořádný, neboť se do něho probojovalo 10 našich studentů a v celkovém počtu 39 projektů tak bylo zastoupení Litomyšlských fantastické.

Reprezentovali nás studenti Jindřich Lněnička (kvinta), Daniel Dezort a Jakub Sadílek (septima), Kateřina Macková (3.A), Helena Pokorná (3.A), Lenka Součková (septima), Václav Cimburek (septima), Klára Chadimová (3.A), Iveta Svobodová (oktáva), Štěpán Bořek (septima).

Soutěž byla zahájena nově zvolenou předsedkyní AV ČR prof. RNDr. Evou Zažímalovou. Její krátká, ale o to obsažnější řeč byla motivující pro soutěžící i ostatní hosty.

Všichni studenti byli podrobeni opakovaně důkladným rozborům svých projektů ze strany hodnotitelských komisí. V mnoha případech jediným jazykem obhajoby byla angličtina. Je vždy obdivuhodné kvalitní práci dotáhnout do konce, ale setkání s odbornou angličtinou toto snažení posunuje na podstatně vyšší úroveň.

V pátek se pro účastníky soutěže na půdě akademie konala neformální přednáška našeho absolventa Marka Votroubka, jednoho z nejúspěšnějších studentů v historii soutěže. Během hodinového setkání měli účastníci možnost si vyslechnout fakta a dojmy z celosvětové soutěže Intel-ISEFF. Těžištěm se pak stala ukázka ze současných podnikatelských aktivit tohoto úspěšného inovátora. Videa a fotky jasně ukázaly návaznost na jeho amaveťácké zkušenosti a také na to, že kamarádství ze střední školy je základem dobře fungujícího pracovního týmu.

Ve 13 hodin došlo na nejočekávanější část této akce - vyhlášení finalistů EXPO Science AMAVET. Mimořádné ceny předával náměstek ministryně školství Mgr. Jaroslav Fidrmuc. Některé z nich byly spojeny i s finanční odměnou. Pro nás je velmi příjemné konstatování, že naši studenti byli vyzváni celkem 4x k jejich převzetí. Jindřich Lněnička získal cenu Českého svazu vědeckotechnických společností a právo reprezentace České republiky na mezinárodní soutěži v Číně. Cenu ASM Materials Education Foundation získala Helena Pokorná. Jakub Sadílek a Daniel Dezort obdrželi ocenění Yale Science and Engineering Association, Inc. Poslední speciální cena The American Psychological Association patří oktavánce Ivetě Svobodové.

Mezi 10 oceněnými finalisty soutěže se pak ocitla Iveta Svobodová (9. místo) a Jindřich Lněnička, který obsadil nádherné 7. místo.

Nezapomenutelným okamžikem slavnostního předávání cen se pro nás Litomyšlské zcela jistě stal opakovaný dotaz náměstka ministryně školství Mgr. Fidrmuce: A vy jste také z Litomyšle?

A jak tuto celou akci zhodnotil? Naši soutěžící již ví, že vědecká práce je úmorná, zdlouhavá, vyžaduje kromě odborných znalostí i ty jazykové, potřebuje občas trochu štěstí a vždy dobrý nápad.

Já zase vím, že máme studenty, kteří po odborné, ale hlavně lidské stránce neuvěřitelně sympaticky reprezentují naši školu, a že my kantoři na ně můžeme být opravdu hrdí.

Přejít do samostatné fotogalerie (38 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum