MEZI NEBEM A ZEMÍ III

Autor: Ludmila Marešová Kesselgruberová, Ph.D.Publikováno: 5. dubna 2008Zobrazeno: 11396×Zařazení článku: Ev, aktuality
Mezi nebem a zemí (foto Jiří Renza)
Mezi nebem a zemí (foto Jiří Renza)

Sochaři a sochařství Litomyšlska

Ve čtvrtek 6. března 2008 se na Gymnáziu Aloise Jiráska v Litomyšli uskutečnila slavnostní vernisáž studentských prací vzniklých v rámci třetího, závěrečného, ročníku projektu MEZI NEBEM A ZEMÍ. Po předchozích ročnících - zaměřených nejprve na zmapování malířské tradice i současnosti Litomyšlska, vloni na moderní architekturu tohoto regionu - bylo tématem letošní akce sochařství.

Doprovodným programem gymnaziálního „sochařského dne“ se stala dopolední přednáška dvou výtvarníků, kteří náležejí k nejvýraznějším individualitám nejméně české výtvarné scény a zároveň souvisejí s Litomyšlskem - totiž Jiřího Příhody a Federica Díaze.

Při této příležitosti byla pro studenty vyhlášena soutěž s názvem Pomník, který by Litomyšli slušel. Soutěžní návrhy, které vytvořili studenti gymnázia, výtvarného studia Šárky Hrouzkové v Dolním Újezdě a litomyšlské pedagogické školy, byly rovněž představeny návštěvníkům.

Ve 13 hodin začala v aule školy slavnostní část. Za přítomnosti řady hostů - výtvarníků, představitelů městského úřadu i jiných organizací, gymnaziálních pedagogů a studentů promluvila ředitelka školy, zástupci studentů a organizátorky projektu. Třešničkou na dortu bylo vyhodnocení dvou soutěží. Pomníkové návrhy ocenila malířka a restaurátorka Vendula Látalová, medailonové panely sochařů Litomyšlska pak Jiří Příhoda. Autoři nejlepších prací byli odměněni věcnými cenami a poukazy na nákup knih. O dobrou atmosféru vernisáže se postarali studenti druhého ročníku, sexty i některých dalších tříd, kteří pod vedením Ivy Pulgretové připravili hudební doprovod.

Celý „sochařský den“ proběhl příjemně, vytvořil příležitosti pro zajímavá setkání mezi studenty a výtvarníky a - jak doufají autorky celého záměru - všechny zúčastněné dokázal obohatit.

Přejít do samostatné fotogalerie (23 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum