Maraton psaní dopisů organizuje Amnesty International každý rok po celém světě. Cílem je napsat za jeden týden co nejvíce dopisů, které požadují vyřešení určitých lidskoprávních problémů, které AI předem vybere, a odeslat je daným úřadům či vládním orgánům, které s těmito problémy mohou něco udělat. Také je možnost poslat dopis samotným jednotlivcům, kteří reprezentují jednotlivé problémy, a povzbudit je tak. Letos jste mohli podpořit tyto případy:
Marielle Francová byla osmatřicetiletá matka malé dcery. Vyrostla ve slumu a ve své pozici v městské radě se neohroženě stavěla za spravedlivější Rio de Janeiro - sama jako černoška a bisexuálka se zastávala černošských žen, LGBT+ lidí, chtěla lepší život ve slumech a odsuzovala beztrestné policejní zabíjení. Podle expertízy důkazů se zdá, že kulka ze zbraně federální policie zabila i ji - zastřelili ji i muže, který řídil auto, ve kterém jeli. Vyšetřování se vede v přísném utajení. Marielle ale někdo umlčel stejně jako další obránce lidských práv.
Atena Daemiová byla aktivní mladá Íránka: Na Facebooku a dalších sociálních sítích se zastávala íránských žen nebo kritizovala trest smrti. Rozdávala letáky a zúčastnila se pokojného protestu proti popravě mladé dívky. Jednoduché akce, které ale bohužel v Íránu vyžadují hodně odvahy. A i Ateně se odvaha vymstila – její chování brala policie jako „důkaz” trestné činnosti a soud ho následně označil jako „zločiny proti národní bezpečnosti“ nebo „šíření antisystémové propagandy“. Odsoudili ji k sedmi letům za mřížemi v nespravedlivém procesu.
Gulzar Dujšenová v roce 2002 ochrnula na dolní část těla kvůli dopravní nehodě. Rok na to nečekaně zemřel její manžel, a tak se rázem stala jedinou opatrovnicí svých dvou malých dětí. Nikdy to ale nevzdala. Začala se setkávat s dalšími lidmi se zdravotním postižením, kteří pořádali akce v hlavním městě Biškeku. Snaží se prosadit, aby se lidé s hendikepem aspoň postupně dočkali rovnoprávnosti a nezávislosti: Setkává se se státními úředníky, organizuje školení pro řidiče autobusů nebo pořádá různé akce prostřednictvím sociálních sítí. Sama ale stále řeší ty nejzákladnější problémy – třeba překážky na cestě ke svým vchodovým dveřím. Ale hlavně každý den čelí diskriminaci ve společnosti, kde se od žen neočekává, že budou vystupovat se svými názory a lidé se zdravotním postižením jsou označováni za „invalidy“.
Vitalina Kovalová je ústřední osobností LGBT+ komunit na Ukrajině. Její problémy začaly, když se v březnu 2017 zúčastnila pochodu na Mezinárodní den žen. Byla napadena desítkou mladých mužů, kteří jí a dalším demonstrantům neumožnili projít – roztrhali plakáty a křičeli na ně hrozby. Vitalina šla na policii a podala stížnost. Ta se ale nikdy neřešila. Počet podobných útoků a zastrašování aktivistů na Ukrajině roste. Krajně pravicové skupiny se tak snaží zamezit šíření „nezdravých” inkluzivních hodnot. A stát s tím nic nedělá. Ale Vitalina nepřestává. Je to zkrátka odhodlaná aktivistka – ale je v ohrožení.
Nonhle Mbuthumaová, farmářka a průvodkyně, bojuje za svou komunitu proti důlní společnosti, která chce vytěžit titan na dědičném území jejích předků. Čelí ale výhružkám a zastrašování, dokonce přežila pokus o vraždu. Nonhle patří k tradiční komunitě Amadiba, což jsou původní obyvatelé s právem na území ve východní části Jihoafrické republiky. Jestli firma dostane povolení těžit, o své domovy, živobytí i smysl života přijde asi 5000 lidí. Nonhle proto nečeká se založenýma rukama a v roce 2007 založila s lidmi z pěti vesnic spolek na obranu svého území Amadiba Crisis Committee a je jeho hlasitou mluvčí. Od té doby ale čelí neustálým výhružkám.
Rozhodli jsme se opětovně uspořádat Maraton psaní dopisů, jak to již několik let děláme, letos však s výraznou změnou. Akci jsme spojili se školním Charity day, ve víře, že to pomůže úspěšnosti celé akce, která byla rozdělena do dvou částí. V první se jí mohla zúčastnit veřejnost, kterou představovali hlavně návštěvníci Charity day, který se konal v sobotu 1. prosince. V části druhé psali dopisy žáci našeho gymnázia, a to po celý týden od 3. do 7. prosince. Celkem se napsalo rovných 150 dopisů, což je o něco méně než minulý rok. Konkrétně se poslalo 18 dopisů na podporu Marielle Francové, 58 Ateně Diameové, 18 Gulzar Dujšenové, 19 Vitalině Kovalové a 37 Nonhle Mbuthumaové.
Lámali jsme si hlavu s tím, jak je možné, že se napsalo méně dopisů než při loňském ročníku, ale marně. Domnívám se, že jedním z faktorů by mohla být i absence charismatických lidskoprávních hrdinů (maskulinum), kteří by mohli přilákat zejména pisatelky dopisů, jedná se však pouze o odhad. Další možností je, že jsme to prostě špatně zorganizovali, ale jestli je to pravda, zjistíme až příští rok, kdy už budeme (snad) absolventy gymnázia a Maratonu se ujme jiná třída. Jsme moc rádi, že nás paní učitelka třídní Chalupníková angažovala po několik let v tomto projektu a těšíme se na další ročník.
vděčná oktáva
Děkuji mé oktávě, že se mnou do Maratonu vždy šla a věnovala mu čas a energii. A také moc děkujeme všem, kteří napsali svůj dopis.
Chalupníková Šárka
Přejít do samostatné fotogalerie (15 fotografií)