Listopadová Litomyšl rozkvetla mladými talenty

Autor: Martina KunderováPublikováno: 10. listopadu 2014Zobrazeno: 12259×Zařazení článku: M-F-Ivt, aktuality, ocenění
Foto: z ESA (European Space Agency v Paříži), studenti Dezort a Sadílek obklopují kosmonauta Reinharda Ewalda
Foto: z ESA (European Space Agency v Paříži), studenti Dezort a Sadílek obklopují kosmonauta Reinharda Ewalda

Pardubický kraj již po sedmé ocenil žáky, kteří v minulém roce dosáhli mimořádných výsledků v přírodovědném, technickém, humanitním, sportovním či uměleckém oboru.

V přednáškovém sále Krajského úřadu města Pardubice se sešlo 37 žáků, kteří z rukou náměstkyně hejtmana Jany Pernicové převzali pamětní listy a hmotné ceny za umístění v celostátních kolech předmětových soutěží zařazených do programu Excelence škol 2013-2014. Mezi dvanáctku mladých lidí, kteří se stali čerstvými držiteli ceny Mladý talent 2014, patří studenti našeho gymnázia Daniel Dezort a Jakub Sadílek. K držitelům tohoto ocenění se připojila též studentka litomyšlské pedagogické školy Markéta Andělová a žákyně 1. ZŠ v Litomyšli Kateřina Macková.

Naši studenti v letošním ročníku Festivalu vědy a techniky postoupili se svým projektem Titan - měsíc jiné dimenze do celostátního kola EXPO SCIENCE AMAVET. Účastnili se soutěže a poměřili síly v kategorii Středoškolák, které věkově ještě neodpovídali.

Též byli navrženi na Českou hlavičku roku 2014. V loňském roce si je vybrala Akademie věd ČR do projektu Otevřená věda, a to i přes to, že v té době dosud neukončili základní vzdělání.

Jakub Sadílek obsadil v krajském kole chemické olympiády kategorie D 2. místo a v krajském kole kategorie C skončil pátý; v krajském kole fyzikální olympiády obsadil 4. místo.

Milan Halousek, vedoucí centra studentských aktivit České kosmické kanceláře, hodnotí jejich práci těmito slovy:

„Projekt studentů Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli Jakuba Sadílka a Daniela Dezorta je zaměřen na vysoce odbornou oblast fyzikální chemie a věnuje se organickým sloučeninám HC3N (kyanoacetylen) a CN- (kyan) a jejich vzájemným reakcím. Současné vědecké výzkumy potvrzují, že reakcemi sloučenin na bázi metanu a dusíku mohou vznikat molekuly, které mohou následně vědcům poodhalit záhady okolo vzniku života na Zemi.

Hlavní přínos studentského projektu TITAN vidím v propojení astronomických a chemických pozorování uskutečněných evropskou planetární sondou Huygens, která v lednu roku 2005 úspěšně přistála na povrchu největšího Saturnova měsíce Titanu, a laboratorních experimentů prováděných studenty v laboratořích Ústavu Fyzikální chemie akademika J. Heyrovského v Praze.

Velmi přínosným je i relativně dlouhá doba, vhledem k jejich věku, po kterou se již oba studenti věnují svému vědeckému bádání, a postupné upřesňování odborného zájmu na stále vědecky složitější a podrobnější tématiku z oblasti fyzikální chemie.

S ohledem na to, že měsíc Titan je z pohledu pozemských vědců nadmíru zajímavé vesmírné těleso, je zaměření studentů na zkoumání jeho atmosféry a v ní probíhajících fyzikálních a chemických procesů jistě velmi žádoucí. Předpokládá se, respektive doufá se, že pochopením a objasněním jevů probíhajících ve specifických teplotních a tlakových podmínkách měsíce Titanu najdou vědci cestu k objasnění jevů a procesů, které probíhaly na povrchu planety Země v raném stádiu jejího vývoje. A pro českou vědu bude jistě velice potěšující, pokud by se na těchto vědeckých pracích podíleli i mladí čeští vědečtí elévové Jakub Sadílek a Daniel Dezort.“

Přejít do samostatné fotogalerie (28 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum