Kvarta na exkurzi v KUTNÉ HOŘE

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 27. října 2021Zobrazeno: 1299×Zařazení článku: aktuality, exkurze
Kvarta na exkurzi v KUTNÉ HOŘE
Kvarta na exkurzi v KUTNÉ HOŘE

Za památkami a zajímavostmi Kutné Hory se ve středu 6. října vydali studenti kvarty, aby se přesvědčili, že toto středočeské město může směle konkurovat svým geniem loci městu Litomyšli.

Program exkurze stál na třech pilířích – v GASKu – Galerii Středočeského kraje (bývalé jezuitské koleji) čekal kvartány edukační program v netradičně pojaté expozici Stavy mysli, ve Vlašském dvoře si prohlédli královskou mincovnu a poslední zastávkou ve středověkém stříbrném městě byl klenot pozdní gotiky – chrám svaté Barbory.

„Kdo chceš malé divy vidět, hleď na Hory Kutné přijet.“ (Staré paměti kutnohorské, 1675)

Přijeli a viděli a zapsali ve svých reportážích všímaví autoři – Klárka Zahradníčková, Péťa Vopařil a Maruška Vojtěchovská.

GASK – Galerie Středočeského kraje

Vcházíme do ohromné budovy GASK. Chvíli čekáme na chodbě, poté si odkládáme šat a batohy do skříněk a prohlídka může začít.

Třída 4.P se rozděluje do dvou skupin, já se ocitám ve skupince paní učitelky Žďárové, a to už se nám představuje paní průvodkyně Veronika. Nemohu si vzpomenout na příjmení, tak doufám, že se nikoho, hlavně paní průvodkyně, nikterak nedotknu.

Část výstavy, která je nám prvně představena, se týká malíře Josefa Čapka. Sedíme v kruhu a hledíme na kubistický obraz, který mě osobně přijde pochmurný a poněkud depresivní. Máme sdělovat naše pocity, do čehož se však nikdo nadšeně nehrne. Poté, co pár odvážlivců sdělí své názory, které jsou schváleny a okomentovány, se vydáváme do další místnosti.

Teď znovu sedíme v kruhu, mezi námi stojí kamera a paní průvodkyně Veronika. Je nám vysvětleno, že se nyní pokusíme o vlastní kubistický obraz. Nejdříve si zvolíme všemi oblíbené růžové pozadí. Následně ve dvou kolech každý na papír nalepí geometrické útvary různých tvarů, velikostí a barev. Vzniká jakási postava, nu, myslím, že z valné většiny naší skupinky umělci nebudou, avšak jsou tu i tací, kteří vyvíjejí nadměrné úsilí o záchranu díla. Ve trojicích máme vymyslet jakýsi příběh doprovázený hudbou a odprezentovat jej před spolužáky. Zasmáli jsme se a prohlídka pokračuje. Nyní se dozvídáme o historii budovy.

Po prohlídce se shledáváme s druhou skupinkou. Mně osobně bylo trochu líto, že jsem z celé výstavy nespatřila více, ale aktivity jsem si užila, tudíž odevzdávám kladné hodnocení. Vyzvedneme si věci z šatny a teď hurá na Vlašský dvůr!

Klára Zahradníčková

Vlašský dvůr

Vlašský dvůr – mincovna českých králů… Ačkoli se zde bouchání kladiv již dlouhou dobu neozývá, toto místo je pro návštěvníky Kutné Hory svědkem významné etapy našich dějin.

Prohlídka bývalé královské mincovny a královského paláce založeného před rokem 1300 králem Václavem ll. začíná na nádvoří… „Zde bývaly dílny, zde vznikla škola…“ komentuje průvodkyně. Ta nás následně odvádí do prostor centrální mincovny, kde se nachází exponáty. Prohlížíme si vitrínky s dochovanými mincemi – pražskými groši i novějšími tolary, které se používaly za vlády habsburské dynastie. Pokračujeme do kaple sv. Václava, dozvídáme se, že se Vlašský dvůr stal místem důležitých dějinných událostí – např. v roce 1409 zde byl podepsán Dekret kutnohorský.

Paní průvodkyně demonstruje ražbu pražského groše a repliku této mince si také každý z nás z této významné historické památky odnáší s sebou.

Petr Vopařil

Chrám svaté Barbory

Byl sice deštivý den, ale my jsme se přesto vydali poznávat krásy Kutné Hory.

Na programu byla samozřejmě Středočeská galerie, i návštěva Vlašského dvora. Nemohli jsme však vynechat dominantu Kutné Hory zařazenou na listinu světového kulturního dědictví UNESCO, chrám sv. Barbory.

Při vstupu jsme měli možnost načíst si pomocí QR kódu zajímavý výklad a pustit si ho při prohlídce do sluchátek. Většina účastníků tak však neučinila, a tak zůstalo na mě objevovat příběh za tím vším, co se v chrámu skrývá.

Při prohlídce na mě čekala spousta zajímavých zjištění, kupříkladu, že kaple byly zasvěcovány různým světcům podle toho, jaké bylo přání konkrétního dárce, který na výstavbu kaple přispíval. Některé kaple měly barokní oltáře, jiné pocházely již z gotiky. Ty gotické byly zdobeny zajímavými nástěnnými malbami často zobrazujícími zdejší motivy, jimiž jsou hornictví, havířství a výroba tehdejší měny.

V podstatě celý chrám je zasvěcen sv. Barboře, jež je mimo jiné patronkou horníků a jde to tedy poznat na celé koncepci tohoto místa. Například zhruba uprostřed lodi je na jednom ze sloupů umístěna dřevěná socha horníka, vyřezaná jedním ze členů jezuitského řádu, která má knězi připomínat, že káže těžce pracujícímu lidu.

Po důkladné prohlídce dolní části chrámu, je tu možnost vyjít ještě na horní ochoz, ze kterého si lze prohlédnout dolní část z úchvatných úhlů.

Chtěla jsem si ještě doposlechnout zbytek výkladu, to už ale paní učitelka zavelela k odchodu, a tak jsem se i s ostatními odebrala k východu a směrem k našemu autobusu.

Z celého textu jste asi poznali, že jsem s i prohlídku chrámu i celkovou návštěvu Kutné Hory velice užila. Celkově na mě toto místo působí sympaticky, a tak jakoby známým dojmem.

Doufám, že se sem ještě někdy vrátím a budu moct tento příjemný zážitek prožít ještě jednou.

Marie Vojtěchovská

Přejít do samostatné fotogalerie (34 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum