Krajem mládí Boženy Němcové - literární exkurze 6.P

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 1. července 2019Zobrazeno: 1855×Zařazení článku: Čj-L, aktuality, exkurze
Krajem mládí Boženy Němcové - literární exkurze 6.P
Krajem mládí Boženy Němcové - literární exkurze 6.P

Zkraje druhého červnového týdne, v úterý jedenáctého, se studenti sexty místo ve školních lavicích sešli ráno u připraveného autobusu, směřujíce na každoroční literární exkurzi. Tentokrát volba padla tematicky dle probírané látky na výlet do míst, kde prožila významnou životní etapu Božena Němcová, tedy do Babiččina údolí v Ratibořicích a do přilehlého okolí.

Už když jsme vystoupili z autobusu poblíž ratibořického zámečku, věděli jsme, že zima nám hrozit nebude. Po krátké přestávce na vzpamatování a pro obě učitelky i řádném posilnění jsme zamířili od zámku ke slavnému sousoší akademického sochaře Otto Gutfreunda Babička s dětmi u nedalekého mlýna.

Ačkoliv si na něm babička ve své době nejspíš nepochutnávala, u „tradičního“ ratibořického trdelníku s „babiččinou kávou“ jsme si přece jen zastávku udělali, načež jsme si přečetli u vybraných lokalit (včetně pomníku) úryvky právě z autorčiny slavné knihy – Babičky.

Po prohlédnutí ikonických míst jako je Viktorčin splav, Staré bělidlo nebo zmiňovaný Rudrův mlýn, vedly naše kroky každodenní trasou Barunky, již musela absolvovat cestou do školy do nedaleké České Skalice. Tam na nás čekala zapálená paní průvodkyně a zajímavá prohlídka venkovské školy a výuky z 19. století.

Následně jsme se přesunuli k poslednímu bodu exkurze, zámku v Novém Městě nad Metují. Zde jsme se dočkali jak prohlídky celého zámku, kde došlo např. na překvapivou spojitost s Bedřichem Smetanou, tak i výhledu ze zámecké věže. Konec prohlídky znamenal i konec exkurze, při níž nás sice provázelo nepříjemné vedro, i tak ale šlo o ideálně strávený den v malebném prostředí, z nějž jsme se vraceli s příjemnými vzpomínkami.

Miroslav Harant, 6.P

Přejít do samostatné fotogalerie (9 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum