Káťa Valentová letí do Houstonu

Autor: Martina KunderováPublikováno: 23. března 2015Zobrazeno: 16295×Zařazení článku: M-F-Ivt, aktuality, ocenění, soutěže
Káťa Valentová letí do Houstonu
Káťa Valentová letí do Houstonu

Ve dnech 19. a 20. března 2015 proběhlo v Pardubicích krajské kolo soutěže Věda a technika. Měli jsme celkem silnou pozici v obou kategoriích, neboť počet nominovaných projektů z okresního kola byl rekordní.

V kategorii Junior hlavní cenu (studijní pobyt ve Francii) získali celkem 4 naši žáci: Ondřej Cenek (2.P) - Dokumentace zkamenělin badenského moře, Jan Svatoš (4.P) – Elektro-scooter, Jindřich Lněnička (4.P) – Výrony koronální hmoty a jejich působení na moderní technologie, Lukáš Berger (2.P) – Stavba motocyklu na sprint. Lukášova práce byla natolik kvalitní, že získal ještě speciální ceny firem Prokop Invest, Buhler a cenu starosty města Lanškrouna. Lukáš patřil mezi nejvýraznější adepty na mimořádnou cenu-nominaci do USA, bohužel rozměry motocyklu pro transport byly nevyhovující. V letošním roce byla kategorie Junior velmi silná. Zúčastnilo se jí 150 dětí s 90 projekty. Ze slov hodnotitelské komise vyplynulo, že úroveň zpracování byla vysoká.

V kategorii Středoškolák se sešlo 52 projektů z různých oblastí přírodních věd a techniky. I zde byly obhajoby velmi náročné. Nejlepších 5 projektů bylo nakonec hodnoceno v anglickém jazyce rodilým mluvčím. Mohu konstatovat, že v této nervy drásající chvíli si nejlépe vedla naše studentka Kateřina Valentová (7.), a tak si z Pardubic odvezla prvenství. Nominovala se na květnovou mezinárodní soutěž I-SWEEEP do Houstonu, kde se bude snažit přesvědčit světové odborníky a nositele Nobelovy ceny o důležitosti a využitelnosti svého objevu. Práce nese název Optimalizace metod k charakterizaci polymerních filmů a následná příprava a charakterizace některých jejich vlastností. Držme jí palce!!

Káťa však nezůstala se svým výkonem osamocena, neboť práce našich 4 studentů byly vybrány pro účast v národním Expo Science AMAVET. Patronem celé akce bude opět Akademie ČR. Tímto bych chtěla pogratulovat Jaroslavu Vejrychovi (7.P) – Konstrukce jednoduché meteostanice s přenášením dat na web, Davidu Štegnerovi (7.P) – Astrofotografie, Danu Dezortovi a Jakubu Sadílkovi (oba 5.P) s dlouhodobým projektem Tajemství titanu.

A na konec jeden postřeh pro naše soutěžící. Nemusíte nutně vyhrát hlavní cenu! Vy už ji dávno máte. Umíte hospodařit se svým volným časem, smysluplně ho využít a průběžné nezdary přetavit do zajímavých řešení. Nebudu mluvit jen za sebe, když řeknu, že si toho velmi vážíme. Děkujeme vám a gratulujeme!

Kunderová, Jaklová

Přejít do samostatné fotogalerie (117 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum