GLOBE Games 2012: Už 15 let to spolu koulíme

Autor: Martina KunderováPublikováno: 15. května 2012Zobrazeno: 23848×Zařazení článku: B-Ch, aktuality, globe
GLOBE Games 2012 v Litomyšli (foto Jakub Šmolík)
GLOBE Games 2012 v Litomyšli (foto Jakub Šmolík)

Na půdu našeho gymnázia přijelo v pátek 4. května 200 studentů a učitelů nejen z České, ale i Slovenské republiky, aby se všichni zúčastnili akce pořádané naší školou. Všichni zástupci 32 škol mají jedno společné - jsou zapojeni v mezinárodním projektu GLOBE. V tomto projektu je naše gymnázium už celých 10 let. Školy, které jsou v programu GLOBE, se zabývají zkoumáním přírody, půdy, vlastnostmi a kvalitou vod, vývojem počasí podnebí nejen ve svém okolí.

A právě minulý víkend od 4.do 7.května se naše škola stala společně se studenty a učiteli z naší školy a sdružením TEREZA organizátory GLOBE Games 2012, které proběhly v Litomyšli. Letošním mottem této ekologické soutěže bylo „Už 15 let to spolu koulíme.“ Proč zrovna tento slogan? Vysvětlení je prosté, GLOBE Games se letos konaly již po patnácté a na každém ročníku se symbolicky koulí obří zeměkoulí, (i když GLOBE program běží v ČR od roku 1955).

Do samotné organizace byli zapojeni studenti z vyššího gymnázia včetně učitelů, všichni se snažili o to, aby celá akce proběhla hladce. Aby se soutěžící pohybovali v příjemném prostředí a měli dostatek informací o průběhu následujících hodin.

Toho, že se děje něco neobyčejného, jste si mohli všimnout v pátečních odpoledních hodinách, kdy přijížděli první ekologičtí nadšenci a po Litomyšli začínali běhat lidé v zelených tričkách. Jen co se hosté ubytovali a porozhlédli po škole, aby zjistili, co je čeká během následujících dnů, rozprchli se na doprovodné akce. Naši učitelé za pomoci studentů si pro ně připravili aktivity ze svých oborů. „Globáci“ tak měli možnost navštívit gymnaziální laboratoře a vyzkoušet si mnoho pokusů z oblasti fyziky, která byla velmi populární, robotiky, chemie. Právě v chemii jsme zastihli dvě žákyně 8.třídy Janu a Sáru ze Základní školy Jihlavská v Praze, kterým se velice líbila výroba nepravého zlata a svůj úspěch u nich měla také výroba slizu. Studenti se také mohli zúčastnit prohlídky města, výtvarné dílny, bowlingu či lanových aktivit. Dvanáctiletá Tracy ze Základní školy v Bystřici pod Pernštejnem, která právě vyzkoušela náročnost lan, nám sdělila své pocity a nadšení do dalších dnů: „Na lanech bylo asi nejtěžší přejít kříž v té velké výšce. Na lana jsem se těšila hodně, ale také se těším na kino a terénní hru.“

Oficiální zahájení víkendového GLOBE maratonu proběhlo ve večerních hodinách v sále Smetanova domu a bylo opravdu slavnostní. Několik slov pronesl pan starosta Kortyš a také paní ředitelka Hynková, kteří přivítali všechny zúčastněné a popřáli jim krásné dny strávené v našem městě. Studenti pod vedením pí Pulgretové hned v úvodu ukázali své hudební umění a vytvořili tak pro všechny přítomné příjemnou atmosféru. Měli jsme možnost zazpívat si hity od Karla Gotta - Lady Karneval a od Beatles - Let it be. Po tomto vystoupení převzali moderování organizátoři ze sdružení TEREZA a provedli diváky v sále všemi předchozími ročníky společně s jejich přítomnými zástupci z daných škol. Následně už dostali možnost jednotliví soutěžící, aby se krátce představili. Tečkou za celým večerem bylo jejich rozdělení do skupinek po šesti na sobotní terénní hru. Pro lepší komunikaci mezi sebou měli ještě prostor pro několik poznávacích her.

Hlavním těžištěm víkendu byla sobota. Hned ráno se soutěžící odebrali na stadion na Černé hoře, kde proběhlo zahájení terénní hry a její samotná realizace. Studenti nesoutěžili za své školy, ale za družstva, která vznikla právě den předtím ve večerních hodinách. Před vypuknutím hry si ale zástupci všech zúčastněných škol předávali štafetu znázorněnou obří zeměkoulí. Letošní terénní hra byla velmi specifická, nešlo vyloženě o soupeření, ale o simulaci. Nově vzniklá družstva měla za úkol nějakým způsobem změnit či upravit Lesopark Černá hora. Mohli si vybrat, pro jakou investici se rozhodnou, zda zde vybudují aquapark, golfové hřiště, lanové centrum nebo se rozhodnou pouze pro revitalizaci. Dle svého výběru se poté rozprchli plnit úkoly, které byly spojeny s ekologií a zároveň spojeny s problémy v jejich budování. Družstva se musela poprat s několika úkoly, např.: zjistit pH potoka, obsah kyslíku ve vodě, teplotu, architektonicky navrhnout svůj projekt a zjistit podmínky, které musí splňovat, zmapování biologických druhů v určeném úseku, zkoumání vlastnosti dané půdy. V odpoledních hodinách proběhly prezentace a obhajoba studentských stavitelských projektů. Celá terénní hra byla v režii sdružení Tereza, a proto byl připraven program pedagogy. Dle výrazů a reakcí soutěžících si troufám říci, že se terénní hra velmi líbila a všichni si ji užili. Dokonce i počasí nám přálo, jenom večer se pokazilo, ale to už nikomu skoro nevadilo, protože na programu byly další aktivity. Odpoledne proběhla vernisáž výstavy děl studentů našeho gymnázia a večer šli někteří do kina a jiní zůstali na divadelní představení Záskok, které nám zahrál Spolek archaických nadšenců ze Sebranic.

Nedělní ráno odstartovalo ve znamení studentských konferencí. Během nich měli soutěžící za úkol prezentovat výsledky své práce v projektu GLOBE před zraky jak odborníků, tak i ostatních studentů. Pro všechny soutěžní skupinky byla velmi užitečná tzv. zpětná vazba, na které se podíleli posluchači tím, že vyplnili krátký dotazník. Všechny dotazníky byly pak vylepeny na chodbě. Soutěžící si tak mohli přečíst, co do budoucna vylepšit a co se naopak divákům líbilo. Tým z našeho gymnázia, ve složení Jaroslav Vejrych, Vojtěch Chadima, Dominik Kovář a Nguyen Sy Nam, předstoupil s projektem, který se zabývá problémem výskytu mraků a zda tento výskyt souvisí s teplotou. Jejich celoroční práce nebyla jednoduchá, data, se kterými pracovali, byly pouze z měření z naší školy, protože meteorologická stanice v Hradci Králové odmítla klukům data poskytnout. Proto nejsou jejich výsledky natolik přesné, jak by mohly být.

Veškeré dění se pak odpoledne přesunulo na litomyšlské náměstí. Zde u sochy Bedřicha Smetany začalo koulení Zeměkoule, na které se přišlo podívat i mnoho místních obyvatel. Trasa koulení skončila úspěšně na Toulovcově náměstí, kde už bylo přichystané pódium a studentské stánky. Tam si každý mohl prohlédnout výsledky studentské tvorby, došlo dokonce i na několik pokusů o výbuch sopky, i když pochopitelně ve zmenšeném měřítku.

Nesmíme také zapomenout na vystavené práce soutěžících, které tvořili v sobotu během terénní hry, kdy měli navrhnout projekt na vylepšení lesoparku Černé hora. Tyto práce si mohl každý prohlédnout a dát hlas té, která ho zaujala nejvíce.

Na pódiu se mezitím odehrávalo hudební vystoupení kapely Rockdon, kteří interpretovali známé hity od rockových kapel, jako například Green Day, Red Hot Chilli Peppers nebo Offspring. Po nich následovalo taneční vystoupení studentek primy a sekundy místního gymnázia. Nakonec se představila kapela Věneband, včele s frontmankou Janou Věnečkovou.

Poté se přešlo k vyhlašování projektů, které dostaly od lidí nejvíce hlasů. Nejúspěšnějšími se nakonec staly týmy č. 14, č. 17 a č. 18. Všechny tyto týmy si ze čtyř možných variant vybraly oživení lesoparku tak, aby co nejvíce zachovaly původní ráz krajiny, a nejspíše to místní obyvatelé ocenili. Po vyhlášení výsledků pozvaly moderátorky na pódium soutěžící ze všech škol. Každý tým obdržel malý dárek jako vzpomínku na Litomyšl. Už zbylo jen poděkovat novinářům, učitelům a sdružení Tereza a mohlo se přejít k očekávanému předání štafety. Ta se z Litomyšle přesunula do Litvínova.

Nakonec už nezbývalo, než celé GLOBE Games 2012 ukončit s konstatováním, že se vyvedly nad míru dobře. Počasí nám přálo, organizace proběhla bez větších zádrhelů, všichni vše přežili bez úhony a možná si také našli nové kamarády se stejným zanícením pro ochranu přírodu. Všem mladým „Globákům“ můžeme popřát jen mnoho energie do dalších měření a hodně štěstí na dalších GLOBE Games.

Během víkendu jsme se rozhodli vyzpovídat několik osob, které se do GLOBE Games zapojily:

Nejdříve jsme se zeptali porotců z nedělních konferencí na jejich dojmy a poznatky.

Monika Bradová, která zde byla jako zástupce sdružení Tereza a ČZU: „Úroveň prezentací je hodně podobná těm z předchozích ročníků. Osobně mě zaujala prezentace, která se zabývala obhajobou hypotézy, zda se dá říci, že se za patnáct let klima oteplilo, což je hodně diskutovaná otázka, ale na každé prezentaci je něco. Co se týká organizace, jako člen týmu Tereza vidím nějaké ty nedostatky, ale ty budou vždy. Celkově je ale organizace dobrá.“

Josef Brůna, který přijel z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy: „Prezentace se mi opravdu líbí, hodně jsou zaměřeny na ověřování hypotéz, pracují se svými daty. Hodně mě zaujala práce na téma: Souvislost teploty půdy na okraji a centru města, zde byly opravdu hezky postaveny hypotézy. Vzhledem k organizaci jsem spokojen, vše funguje, jak má, i počasí nám vyšlo. Líbila se mi i jinak postavená terénní hra oproti předešlým ročníkům.

Velký dík patří všem organizátorům, jak učitelům, tak i studentům. Vedení školy by chtělo poděkovat Jiřímu Sokolovi a Matěji Kmoškovi, oba jsou studenti třetího ročníku, dostali poděkování od vedení školy za čas a energii vynaloženou pro přípravu této akce.

Za novinářský tým Ilona Holomková, Kristýna Zemanová

Přidružené fotogalerie

  1. Slavnostní zahájení
  2. Terénní hra a studentská konference
  3. Festival GLOBE
  4. Přejít do samostatné fotogalerie (110 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum