Exkurze tercie a sekundy do vodní elektrárny Hučák a Hvězdárny v Hradci Králové

Autor: Marie KönyüováPublikováno: 20. prosince 2011Zobrazeno: 17658×Zařazení článku: M-F-Ivt, aktuality, exkurze
Exkurze tercie a sekundy do vodní elektrárny Hučák a Hvězdárny v Hradci Králové (foto Kateřina Kalášková)
Exkurze tercie a sekundy do vodní elektrárny Hučák a Hvězdárny v Hradci Králové (foto Kateřina Kalášková)

Dne 13. prosince se konala poznávací exkurze, které se účastnili studenti 3.P a 2.P.

Studenti navštívili Vodní elektrárnu Hučák, zde se dozvěděli o různých způsobech a druzích výroby elektřiny. Nejprve si vyzkoušeli pokusy, které nebyly zaměřeny jen na výrobu elektřiny, ale také na přírodní jevy, a poté se ocitli ve strojovně elektrárny, kde na vlastní oči viděli přeměnu energie za pomoci Francisovy třístupňové turbíny. Všem studentům se prohlídka velmi líbila a rozhodně je i zaujala sama budova – secesní unikát na Labi.

A je ještě něco fyzikálně zaměřeného v Hradci Králové?

Ano!!! HVĚZDÁRNA.

Ve hvězdárně studenti zhlédli prezentaci „O teorii Velkého třesku, vzniku látek, hvězd a energie“. Dále se pak odebrali do kopule podívat na teleskop a zkoušeli pomocí optiky zapálit papír, ale, bohužel, slunce bylo za mraky, a tak pokus nevyšel. Ve hvězdárně je také planetárium a na to se studenti těšili nejvíce. Průvodce nám ukázal souhvězdí, která lze najít na zimní obloze a také Velký vůz, na němž jsou dva body, které když se spojí, ukazují Severku. To kdybychom se snad ztratili.

Jan Bíbus, student tercie

Přejít do samostatné fotogalerie (12 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum