Exkurze do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a České národní banky

Autor: Šárka ChalupníkováPublikováno: 12. listopadu 2018Zobrazeno: 6125×Zařazení článku: Sv, aktuality, exkurze
Exkurze do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a České národní banky
Exkurze do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a České národní banky

Ve čtvrtek 25. října 2018 se naše třída oktáva brzy ráno vydala na svou poslední exkurzi do Prahy. Sešli jsme se na nádraží v České Třebové, kde jsme nastoupili do vlaku a vyrazili. Po příjezdu jsme se pěšky přesunuli do Poslanecké sněmovny, tady nás přivítal pan Josef Wolf, asistent pana poslance Marka Výborného. Z galerie jsme měli možnost sledovat odpovědi na písemné interpelace – zrovna se řešil stav mostů v Praze, ale i v celé zemi, a tak jsme viděli dialog mezi panem ministrem Danem Ťokem (nestr. za ANO) a paní poslankyní Věrou Kovářovou (STAN).

Dále jsme si prohlédli další prostory Poslanecké sněmovny a usedli ve sněmovním kinosále, kde nám pan poslanec Výborný popisoval různé aspekty svojí práce. Na závěr jsme měli možnost položit několik dotazů.

Následovala pauza na oběd a poté jsme se sešli před budovou České národní banky. Navzdory dlouhé řadě lidí toužících po limitované edici dvacetikorun s osobnostmi 28. října 1918 jsme se dostali dovnitř vcelku bez problémů. Zde jsme zhlédli několik krátkých filmů o ČNB a byli uvedeni do tématu vývoje platidel, měn apod. Paní průvodkyně nám dala čas na prohlídku expozice, přičemž zřejmě největší zájem nevzbudilo ani kamenné kolo či sůl (starověké platidlo), ale „pracoviště“ se dvěma telefony a počítačem, odkud jsme obvolávali banky po celém světě a ovlivňovali kurzy měn či snižovali inflaci.

Na závěr exkurze zbývalo přesunout se na nádraží, kde jsme opět usedli do vlaku a vrátili se do České Třebové, odkud se každý dopravil po vlastní ose domů.

Johana Edlmanová, oktáva

Přejít do samostatné fotogalerie (5 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum