Exkurze do Poslanecké sněmovny a Senátu ČR

Autor: Ivana HynkováPublikováno: 6. listopadu 2012Zobrazeno: 12928×Zařazení článku: Sv, aktuality, exkurze
Exkurze do Poslanecké sněmovny a Senátu ČR
Exkurze do Poslanecké sněmovny a Senátu ČR

V pondělí dne 29. října 2012 vyrazila třída septima na společenskovědní exkurzi do hlavního města Prahy. Cílem této exkurze byla budova Parlamentu České republiky (zde jsme měli možnost nahlédnout do prostor a jednacího sálu Poslanecké sněmovny ČR) a Valdštejnský areál s Valdštejnským palácem (zde se nachází sídlo Senátu ČR), tedy to, co se právě učíme v hodinách základů společenských věd a co patří do všeobecného vzdělání každého občana ČR.

Rozhodli jsme se dojít k budově Parlamentu ČR pěšky, tudíž se nám naskytla možnost pokochat se vyhlídkou z nezvykle vylidněného Karlova mostu a projít se centrem Prahy. V budově Parlamentu ČR nás uvítala jedna z pracovnic informačního centra, která naši prohlídku zahájila dokumentem pojednávajícím o historii a o proměnách politického systému naší země. Dále nás zavedla do prostor Poslanecké sněmovny ČR, které jsou přísně chráněny, a tak jsme se před vstupem museli podrobit prohlídce podobné té letištní. Na místech, kde se denně pohybují významní politici, nám podrobně vyložila, jak to vlastně v takové poslanecké sněmovně funguje. Zjistili jsme, že mnoho z toho známe již z hodin ZSV, ale také nás paní průvodkyně obohatila spoustou nových, užitečných informací.

Následoval krátký rozchod na jídlo a po něm jsme se vydali do Valdštejnského areálu, kde se, jak již bylo řečeno, nachází sídlo Senátu ČR. Interiér samotného paláce nás ohromil svou starobylostí, pochází totiž ze 17. století a byl vystavěn v barokním slohu. Dozvěděli jsme se mnohé o historii této budovy a poté jsme se přesunuli do jednacího sálu Senátu ČR, kde zajímavý výklad pokračoval a měli jsme možnost projít se přímo kolem křesel současných senátorů. Prohlédli jsme si také Valdštejnskou zahradu, která palác obklopuje. Ta byla komponována v italském stylu. Exkurzi jsme zakončili rozchodem, kde si každý šel „po svém“, většina na nákupy a jídlo v Palladiu či na Václavském náměstí, kde jsme se opět sešli a pak se vlakem vrátili zpět do Litomyšle.

Myslím, že tato exkurze byla velmi zdařilá, dozvěděla jsem se spoustu nových informací a prohloubila své znalosti o zákonodárné moci ČR a také zjistila, že vůbec nemusí být špatné být poslancem či senátorem.

Michaela Večeřová, studentka septimy

Přejít do samostatné fotogalerie (8 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum