Exkurze do Dlouhých Strání a Velkých Losin

Autor: Martina KunderováPublikováno: 29. září 2010Zobrazeno: 12321×Zařazení článku: M-F-Ivt, aktuality, exkurze
Exkurze do Dlouhých Strání a Velkých Losin (foto Martina Kunderová)
Exkurze do Dlouhých Strání a Velkých Losin (foto Martina Kunderová)

Ve středu 22. září se vypravili studenti 2. ročníku a sexty na exkurzi do Dlouhých Strání a Velkých Losin. Počasí se výjimečně umoudřilo, a tak jsme si mohli vychutnávat cestu za svitu sluníčka a v dobré náladě.

Naše návštěva začala ve Velkých Losinách. Tato obec patří k nejstarším místům jesenického podhůří. Je spjata s bohatou historií a velkým množstvím historických památek a zajímavostí. Raná zmínka o ní pochází z r. 1296 (Šternberská listina). Hlavní rozkvět obce však spadá do 2. poloviny 15. století a je spojen s rodem Žerotínů.

My jsme se po příjezdu do obce rozdělili do dvou skupin (podle zájmu) a vyrazili na prohlídku zámku a ruční papírny.

V renesančních prostorách zámku nás provázela příjemná průvodkyně, která nešetřila historickými fakty.

Ruční papírna patří mezi nejstarší dosud pracující podniky v Evropě. Papír se stále vyrábí tradičním způsobem z bavlny a lnu. Pro vysokou kvalitu a staletou trvanlivost se používá zejm. ve výtvarném umění, pro reprezentační účely, knižní restaurátorskou praxi, k tisku bibliofilií.

Naším hlavním cílem však byla přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně. Po mnoha úmorných letech budování se ji podařilo dokončit a spustit v roce 1996. Úsilí českých odborníků a českých firem bylo korunováno r.2005, kdy se toto vodní dílo zařadilo mezi 7 největších divů ČR. Kromě toho se také pyšní třemi NEJ:

1) největší reverzní turbína v Evropě (325 MW)

2) největší spád v ČR- 510,7 m (2. největší na světě hned po el. na Amazonce)

3) největší instalovaný výkon v ČR - 2x 325 MW

Je řešena jako podzemní dílo. Velká část zařízení (kaverna, trafa, rozvodna, výtah) se nacházejí v podzemí. Hlavní požadavek ekologů - nenarušit přírodní charakter krajiny - tak byl naplněn beze zbytku.

Na závěr bychom chtěli popřát našim o rok mladším studentům hodně štěstí při hledání termínu exkurze. Od naší průvodkyně jsme se totiž dověděli, že ani při šesté návštěvě elektrárny nemusíme spatřit horní nádrž (1350 m.n.m), neboť počasí je v této oblasti poněkud rozmařilé.

M.Kunderová, K. Štarman

Přejít do samostatné fotogalerie (30 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum