Exkurze Dlouhé Stráně a Ruční papírna Velké Losiny

Autor: Martina KunderováPublikováno: 10. října 2013Zobrazeno: 13070×Zařazení článku: B-Ch, aktuality, exkurze
Exkurze Dlouhé Stráně a Ruční papírna Velké Losiny
Exkurze Dlouhé Stráně a Ruční papírna Velké Losiny

V pondělí 23. 9. se třídy kvarta a kvinta vydaly na exkurzi do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Součástí našeho vzdělávacího výletu byla i Ruční papírna Velké Losiny a.s.

V 8 hodin byl plánovaný odjezd. Vyjeli jsme ale asi o hodinu a půl později, jelikož na nás dispečer z dopravní kanceláře zapomněl. I přes toto první zdžení jsme vyrazili na očekávanou exkurzi.

Kolem oběda jsme už doputovali do Koutů nad Desnou, kde jsme nabrali paní průvodkyni a vyrazili k horní nádrži. Tam jsme viděli vše, co jsme „vidět“ mohli (byla mlha a pršelo), ale  přesto jsme se dočkali podrobného výkladu.

U horní nádrže jsme byli jen asi ¼ hodiny, ani tady nám totiž štěstí nepřálo. Počasí opravdu nejde objednat. Byli jsme rádi, že jsme zahlédli alespoň okraj vody v nádrži. A tak nám nezbylo nic jiného než v informační budově zhlédnout film o budování, provozu a významu této unikátní elektrárny.

Poté jsme jeli do papírny ve Velkých Losinách. Ruční papírna byla založena roku 1562 v Šumperku olomouckým papírníkem Janem Bauernfeindem. V roce 2002 byla prohlášena vládou České republiky za národní kulturní památku.

Velkolosinská manufaktura dnes patří k nejstarším dosud pracujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním způsobem z bavlny a lnu. Je to jediná stálepracující ruční papírna ve střední Evropě. Tento papír se pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost používá zejména ve výtvarném umění a k reprezentačním účelům. Dodává se i do Kanceláře prezidenta republiky.

Přes všechny komplikace a nástrahy nám exkurze přinesla zajímavé informace. Zjistili jsme, na jakém principu pracuje přečerpávací elektrárna, a dozvěděli jsme se, jak se vyráběl a vyrábí ruční papír.

Markéta Barcalová a Jakub Sadílek 4.P

Přejít do samostatné fotogalerie (13 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum