Erasmus+: Polsko – Czestochowa

Autor: Ivana PulgretováPublikováno: 5. listopadu 2017Zobrazeno: 9527×Zařazení článku: aktuality, projekty, exkurze, mezakt
Erasmus+: Polsko – Czestochowa
Erasmus+: Polsko – Czestochowa

V neděli 8. října vyrazila skupinka šesti studentů na výměnný pobyt do Polska. Po pár přestupech a zmeškání vlaku jsme kolem půl sedmé šťasně dorazili do Czestochowe, kde jsme se po půl roce setkali s našimi kamarády, a rozjeli se do jejich rodin, ve kterých jsme se chystali strávit následující týden.

Pondělní dopoledne jsme strávili ve škole, kde nám byl představen program celého týdne, poslechli jsme si několik písniček školní kapely a postupně se představili všichni účastníci Erasmu+ v Polsku. Po krátké přestávce nás čekala účast v hodinách matematiky, angličtiny a informatiky, kde jsme se zabývali hlavně znečištěním přírody, což bylo hlavním bodem programu celého setkání. Oběd jsme měli připravený v nedaleké restauraci, ze které jsme se rovnou vydali na krátkou prohlídku města.

V úterý pro nás bylo nachystané natáčení filmu o květině a muži, které se poměrně protáhlo, takže jsme s ním strávili celé dopoledne a někteří i část odpoledne. Ve filmu měl možnost si zahrát úplně každý, někdo větší roli, jako holčičku, hlavní květinu, psa nebo muže, někdo si zahrál strom, květinu nebo smog, výfukový plyn a mrak.

Následující den jsme vyrazili na první ze dvou plánovaných celodenních výletů - náplní toho středečního byla především návštěva rozsáhlé tepelné elektrárny Belchatów. Nejprve jsme se ale cestou stavili na vyhlídce k hnědouhelnému povrchovému dolu, údajně největšímu v Evropě, z nějž čerpá uhlí právě belchatówská elektrárna. Následovala prohlídka elektrárny, potom krátký oběd a odpoledne jsme pokračovali do nedalekého muzea, v němž jsme si prohlédli interaktivní výstavu Energetičtí obři, zaměřenou především na zdroje energie a vznik a těžbu uhlí.

Ve čtvrtek, zmožení předchozím výletem, jsme ještě nevěděli, jak vyčerpávající je program toho následujícího. Nejprve jsme absolvovali více než 300 metrů dlouhou a prudkou jízdu hornickou klecí do uhelného dolu v Zabrze. Po jeho prohlídce a koupi suvenýrů v nejhlubší světové hospodě, jsme vyjeli nahoru a popojeli do nedalekých Katowic. Tam jsme si nejprve prohlédli rozsáhlou hornickou čtvrť, načež jsme se přesunuli do velkého obchodního centra Silesia, kde jsme mohli utratit přebývající peníze.

V pátek nás ještě před odjezdem čekaly závěrečné prezentace a reportáže, jež prezentovala každá účastnící se země. Po konci poslední prezentace a předávání certifikátů o účasti měl program pokračovat návštěvou přírodní rezervace, avšak my už v poledne vyráželi na vlak - rozloučili jsme se tedy s našimi hostiteli, každý jsme ještě dostali polský dezert Kisiel, načež jsme z vlakového nádraží vyrazili do Katowic a odtamtud (bez ujetí spoje) rovnou do České Třebové, plni zážitků a vzpomínek.

Nikola Siglová a Míra Harant

Přejít do samostatné fotogalerie (199 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum