Do Pekingu za zlatem a zase zpátky

Autor: Martina KunderováPublikováno: 5. dubna 2016Zobrazeno: 17137×Zařazení článku: B-Ch, aktuality, ocenění, soutěže
Do Pekingu za zlatem a zase zpátky
Do Pekingu za zlatem a zase zpátky

23. března 2016 se Káťa Valentová, studentka oktávy, vypravila téměř přes půl světa na soutěž Beijing Youth Science Creation Competition v Pekingu. Po dvanáctihodinové cestě se musela vyrovnat s časovým posunem sedmi hodin a hned druhý den se pokusit předvést co nejlepší výkon při prezentaci svého vědeckého projektu. A to se jí nakonec také povedlo. Zpět do Čech se vrátila se zlatou medailí na krku a speciální cenou Pekingské univerzity k tomu.

Nejlepší vzpomínky si však Káťa nepřivezla ani tak ze samotné soutěže, jako z cestování po Pekingu. Díky ochotným organizátorům se účastníci podívali na místo, kde byla vytvořena první atomová bomba, navštívili Summer Palace, letní sídlo císařů z 18. století, ale hlavně zdolali Velkou čínskou zeď.

A jaké postřehy si Káťa z Pekingu přivezla?

Všichni si jistě představují Peking jako velkoměsto plné lidí, mrakodrapů a smogu. My jsme však Peking zažili v úplně jiném světle. Už při příjezdu do hotelu jsme byli překvapeni tím, že se všude kolem nás tyčí hory, a když jsme vylezli z autobusu, měli jsme pocit, že ani naše nejteplejší oblečení nebude na týden pobytu stačit. Místo očekávaných 20 bylo totiž v těchto horách jen 5 stupňů. Počasí se ale naštěstí postupně lepšilo a poslední den jsme se po Velké čínské zdi procházeli už jen v tričku. A co pověstný pekingský smog? Ten asi odletěl i s čínským prezidentem, protože my jsme ho za celý týden ani jednou nepotkali.

Další zkušeností, na kterou budeme všichni ještě dlouho vzpomínat, bylo čínské jídlo, kterým jsme se celý týden nedobrovolně dobrovolně stravovali. Naštěstí se mezi talíři s chaluhami, medúzami, krevetami či hlavami ryb občas objevila i jídla jako kuřecí nugetky nebo čínské nudle, které chutnaly úplně stejně jako u nás, takže nakonec nikdo hlady netrpěl.

Kateřina Valentová, Martina Kunderová

Přejít do samostatné fotogalerie (9 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum