Čtení pod lavicí

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 2. června 2016Zobrazeno: 9512×Zařazení článku: aktuality
Čtení pod lavicí (foto Veronika Filipi)
Čtení pod lavicí (foto Veronika Filipi)

Na projektu Čtení pod lavicí jsme začali pracovat letos v zimě, a to díky programu SmartUp nadace O2, který podporuje mladé lidi s nápady, jak zlepšit svět okolo sebe. Přihlásili jsme se tedy do tohoto programu a náš projekt byl jedním ze třiceti vybraných z celkových zhruba osmdesáti přihlášených projektů, kterému byla přislíbena částka, z které jsme mohli naši práci financovat. Tyto finance posloužily k nákupu knížek a výtvarných potřeb.

Chtěli jsme vytvořit místo, kde by kdokoliv rád trávil svůj čas nad knihami. K tomuto účelu nám skvěle posloužil zdejší chrám Nalezení sv. Kříže, který v minulosti plnil funkci jak duchovní, tak vzdělávací. Proto jsme na tuto tradici navázali a umístili do zdejších lavic knihy podobného charakteru. Z toho pramení název projektu - Čtení pod lavicí. Mezi zařazené tituly tedy patří např. Muž, který sázel stromy, Malý princ, Stařec a moře, Petr a Lucie či Alchymista. Jedná se bezmála o 70 titulů, z nichž zhruba 40 je již nyní k nahlédnutí v lavicích. Jde o díla kratší, povídková, zkrátka taková, aby je byl schopen čtenář přečíst za jedno odpoledne. V případě však, že knížku nestihnete dočíst, můžete si do ní umístit vámi podepsanou záložku, jež je dostupná zdarma na pokladně v kostele. Kromě zmíněné literatury se zde nachází i knihy nepopsané, kam mohou návštěvníci zaznamenávat svou vlastní tvorbu, popř. i předčítat do mikrofonu

S otázkou výběru knih jsme oslovili paní učitelku Marii Dřímalovou a pana Daniela Kvasničku, kazatele církve bratrské, kteří nám v rámci Noci literatury předčítali tituly jak z literatury severské, která byla pro letošní ročník této akce klíčová, tak i literaturu zařazenou na seznam titulů projektu Čtení pod lavicí.

Grafickou podobu obalů a zároveň celého projektu ztvárnila Johča Pulgretová. Mohlo by se zdát, že vytvořit pár obalů na knížky a nějaký ten plakát není nic těžkého. U nás je tomu však tak, že každá knížka má svůj originální obal, který přímo souvisí s jejím dějem. Můžete tedy poznat, o jakou knížku se jedná, aniž byste četli její název či jméno autora.

Vrcholem akce bylo autorské čtení mladého literáta Tomáše Zahrádky, který přečetl úryvky ze své knihy Dědeček, která je taktéž umístěna pod lavicí. Tomáš Zahrádka byl nominován za svoji prozaicko-básnickou prvotinu na cenu Dilia Litera pro Objev roku, jednu z kategorií literárního ocenění Magnesia Litera.

Pokud tedy máte chuť, zajděte si "počíst pod lavicí". Knížky jsou k dispozici každý den od 10 do 18 hodin.

Za realizátorský tým ve složení Johana Pulgretová, Veronika Filipi, Jakub Sadílek a Dominik Kalivoda

Veronika Filipi

Přejít do samostatné fotogalerie (8 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum