2. místo pro Jindru Lněničku na mezinárodní vědeckotechnické soutěži v Číně

Autor: Martina KunderováPublikováno: 14. září 2017Zobrazeno: 15809×Zařazení článku: M-F-Ivt, aktuality, ocenění, soutěže
2. místo pro Jindru Lněničku na mezinárodní vědeckotechnické soutěži v Číně
2. místo pro Jindru Lněničku na mezinárodní vědeckotechnické soutěži v Číně

V minulém školním roce jsem se s projektem Kvantová provázanost zúčastnil Festivalu vědy a techniky. V celostátním kole jsem obdržel cenu Českého svazu vědeckotechnických společností a zároveň jsem byl vybrán, abych reprezentoval naši republiku na nejvyšší čínské středoškolské soutěži s mezinárodní účastí China Adolescents Science and Technology Innovation Contest (CASTIC) ve východočínském Hangzhou.

Z ruzyňského letiště jsme odletěli 13. srpna přímým letem do Šanghaje, kde si nás následujícího dne ráno vyzvedli organizátoři soutěže, aby nás společně s německou delegací odvezli autobusem do tři hodiny vzdáleného Hangzhou. Z oken autobusu jsme mohli sledovat rozsáhlá věžáková sídliště i rýžová pole. Dvoumilionové Hangzhou, přezdívané čínské Silicon Halley, nás přivítalo moderními mrakodrapy i historickými památkami. Po ubytování v hotelu nás převezli do výstavního centra, kde jsme se věnovali instalaci projektů, vytváření banneru o České republice a natáčení videa o naší delegaci. Po večeři jsme únavou doslova odpadli. Zapracoval na nás časový posun, ale i velmi teplé počasí s častými přeháňkami a také náročný program. V úterý jsme se vrátili do výstavního centra, dokončili, co jsme den předtím nestihli, a večer jsme se zúčastnili zahajovacího ceremoniálu. Přitom jsme měli konečně možnost seznámit se s členy dalších zahraničních delegací, které se na soutěž sjely z celého světa. Velmi rychle jsme se nimi spřátelili, hlavně s těmi evropskými jsme si výborně rozuměli. Následujícího dne jsme svoje projekty prezentovali před porotci z čínských univerzit. Projekty byly v soutěži rozděleny do devíti kategorií. Můj projekt byl zařazen do kategorie Fyzika a astronomie a obhajoval jsem ho před pěti porotci. Shrnutí hodnocených projektů zabralo celý večer, a tak není divu, že jsme byli rádi, že to máme za sebou. Ve čtvrtek jsme pokračovali v našich prezentacích tentokrát pro veřejnost. Také jsme měli příležitost poznat čínské soutěžící a jejich projekty. Večer jsme navštívili světoznámé Západní jezero, památku UNESCO, a zúčastnili se tam vodní show. Následujícího dne jsme vyrazili do komplexu, kde se minulý rok konal summit G20, a zhlédli prezentaci čínského kosmického programu. Odpoledne jsme opět pokračovali v našich prezentacích pro veřejnost a večer se zúčastnili závěrečného ceremoniálu spojeného s udělováním cen, které předával čínský viceprezident. Za druhé místo v soutěži jsem od něho převzal stříbrnou medaili.

V sobotu jsme se na letiště v Šanghaji rozloučili s našimi čínskými hostiteli, uložili kufry v úschovně a už na vlastní pěst pokračovali spolu s německou delegací do centra Šanghaje. Odjeli jsme tam maglevem, což je vlak, který jezdí na magnetickém polštáři, nikoliv po kolejích, a vyvine rychlost kolem 500 km/h. V centru jsme obdivovali původní čínské i koloniální památky, navštívili tamější pamětihodnosti a prohlédli si mrakodrapovou část moderní Šanghaje. Pozdě večer jsme se na letišti rozloučili s německými přáteli a pokračovali k odbavení. Nad Šanghají se v tu chvíli rozpoutala pořádná bouřka, kvůli které jsme se nakonec do Prahy vraceli s osmihodinovým zpožděním.

Jindřich Lněnička, 6.P

Přejít do samostatné fotogalerie (20 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum